REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polskie firmy w brutalnym łańcuchu zadłużenia. Jedne to ratuje, a inne ciągnie w dół

Co dziewiąta zadłużona firma w Polsce zalega z płatnościami co najmniej trzem wierzycielom, odpowiadają za aż jedną trzecią całkowitego zadłużenia biznesu. Chroniczne problemy z regulowaniem płatności mają głównie firmy handlowe i transportowe, które razem zalegają na kwotę aż 1,5 mld zł.

19.08.2023
9:42
Polskie firmy w brutalnym łańcuchu zadłużenia
REKLAMA

Jak podaje Biuro Informacji Gospodarczej, zadłużenie wszystkich firm wpisanych do Krajowego Rejestru Długów na koniec pierwszego półrocza wynosiło ponad 9,4 mld zł, a dłużnikami było ponad ćwierć miliona firm. Choć tylko co dziewiąta firma ma zadłużenie wobec co najmniej trzech podmiotów, to odpowiadają one za jedną trzecią zadłużenia – 3,4 mld zł.

REKLAMA

Choć multidłużnicy stanowią jedynie około 11 procent wszystkich zadłużonych przedsiębiorców, to ich dług obejmuje ponad jedną trzecią kwoty, którą do oddania ma ogół firm. Zatem ich negatywny wpływ na gospodarkę jest znacznie większy, niżby to wynikało z liczebności – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Spirala zadłużenia

Jak tłumaczy, konsekwencje ich zaległości uderzają w sporą grupę wierzycieli, którzy muszą przez długi czas radzić sobie bez tych 3,4 mld zł, a być może części z tej sumy nigdy nie odzyskają. Adam Łącki zwraca uwagę, ze w wielu przypadkach już uruchomiło to spiralę zadłużenia, bo ci, którzy nie dostali pieniędzy od dłużników, sami przestali płacić innym.

Niestety część wierzycieli wpadła w kłopoty z własnej winy. Albo nie sprawdziła tych firm przed transakcją, albo sprawdziła, ale mimo to zaryzykowała. Jak widać, z opłakanym skutkiem – przyznaje.

Okazuje się, że problemy z wielokrotnym zadłużeniem mają przede wszystkim dwie branże: handel i transport, które powinny oddać odpowiednio 858 mln zł i 667,4 mln zł. Trzech i więcej wierzycieli ma 7550 podmiotów handlowych i 4953 transportowych. Łącznie multidłużnicy z tych branż są zadłużeni na ponad 1,5 mld zł. Tuż za nimi znalazło się budownictwo, z 568 mln zł do zwrotu. Z danych KRD wynika też, że w trudnej sytuacji jest także przetwórstwo przemysłowe, w którym 3226 wielokrotnie zadłużonych podmiotów ma dług w wysokości 448,4 mln zł.

Firmy leasingowe mają problem

Wiemy, jakiego typu firmy najczęściej zalegają z płatnościami, ale które przedsiębiorstwa najczęściej padają ofiarą zadłużenia innych? Jak podaje BIG, najbardziej poszkodowane w ten sposób są firmy leasingowe, którym leasingobiorcy winni są ponad 604 mln zł. Chodzi oczywiście o zadłużenie przeterminowane, a na podaną kwotę składa się 16 826 zobowiązań 5249 podmiotów.

Na drugim miejscu do odzyskania pieniędzy jest budownictwo, które – jak zwraca uwagę BIG – samo bardzo często nie spłaca faktur, jak i doświadcza takich problemów ze strony swoich kontrahentów. Sektor budowlany ma do odzyskania od multidłużników prawie 219,4 mln zł z 27 560 nieuregulowanych rachunków i faktur od 5934 firm. Ponad 842,8 mln zł z pieniędzy niezapłaconych przez multidłużników zostało już przejęte przez firmy zarządzające wierzytelnościami, które obecnie próbują odzyskać 42,3 tys. zobowiązań od ponad 17,8 tys. wielokrotnie zadłużonych firm.

REKLAMA

Firmy nie płacą sobie nawzajem i w ten sposób powstaje łańcuch zadłużenia, który jednym pomaga się utrzymać na powierzchni, a innych ciągnie w dół. Co jednak warto podkreślić, firmy same przyczyniają się do rozprzestrzeniania się tego zjawiska, nie sprawdzając swoich partnerów biznesowych. Co dziwi, bo mają do tego wygodne narzędzia, systemy raportów gospodarczych, a wciąż wybierają ryzyko. Na jak dużą skalę, pokazuje przykład rekordzisty multidłużnika. Ten przedsiębiorca zadłużył się aż u 79 podmiotów na 470 tysięcy złotych – mówi Katarzyna Starostka, ekspertka Rzetelnej Firmy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA