REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Polski Alarm Smogowy nominowany do prestiżowej nagrody. Do wygrania poważna kasa

Nagrodę Earthshot ustanowili w 2020 r. razem książę William i brytyjski biolog, podróżnik i pisarz David Attenborough. Przyznawana jest co roku, od 2021 r. i tak ma być do 2030 r. Kategorie są zgodne z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ: czystość powietrza, odnowa i ochrona przyrody, ożywienie oceanów, życie bez odpadów oraz działania na rzecz klimatu. Zwycięzcy otrzymują grant w wysokości 1 mln funtów na kontynuację swoich działań. Pierwszy raz w historii szansę na tę nagrodę ma organizacja z Polski. Zwycięzcę poznamy 7 listopada.

20.09.2023
9:01
smog-raport-polskie-miasta
REKLAMA

W każdej kategorii Earthshot Prize Awards wytypowano już po trzech finalistów. Tym samym spośród zgłoszonych do tej nagrody tysięcy organizacji z całego świata w ostatnim etapie jest już ich tylko 15. I wśród nich, po raz pierwszy w historii, jest też reprezentant naszego kraju. Chodzi o Polski Alarm Smogowy, który jest nominowany do nagrody w kategorii czystość powietrza.

REKLAMA

Jesteśmy w gronie 15 finalistów wybranych spośród ponad 1100 firm, samorządów, organizacji społecznych. Wielki zaszczyt i wyróżnienie dla wszystkich alarmów smogowych walczących o czyste powietrze - komentuje Andrzej Guła, współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Polski Alarm Smogowy uhonorowany za toczoną od lat walkę

W kategorii czyste powietrze oprócz Polskiego Alarmu Smogowego cały czas na nagrodę mają szansę jeszcze dwa podmioty: firma GRST (skrót od Green, Renewable, Sustainable Technology) z Hong Kongu - za opracowanie czystszego procesu wytwarzania akumulatorów, który powoduje mniej zanieczyszczeń i wykorzystuje komponenty, które można łatwiej poddać recyklingowi; i brytyjska spółka Enso - za stworzenie specjalnych opon do pojazdów elektrycznych, które ograniczają szkodliwe zanieczyszczenie i w ten sposób dbają o czyste powietrze. A za co doceniono Polski Alarm Smogowy? 

Więcej o Polski Alarmie Smogowym przeczytasz na Spider’s Web:

Jedna z najbardziej skutecznych grup kampanii czyste powietrze na świecie. Polski Alarm Smogowy pomaga zabezpieczyć zmianę polityki i poprawę jakości powietrza w Polsce oraz planuje to samo zrobić w Europie Środkowej i Wschodniej - czytamy na stronie organizatora.

Przy tej okazji przypomina się, że jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych spośród wszystkich krajów UE. Aż 23 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE znajduje się w naszym kraju. 

W 2012 roku Kraków, jedno z największych miast Polski, był trzecią najbardziej zanieczyszczoną metropolią w całej Unii Europejskiej. Sfrustrowana i zaniepokojona powolnymi działaniami politycznymi grupa przyjaciół rozpoczęła kampanię podkreślającą wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie. Do 2015 roku akcja stała się ruchem ogólnopolskim: Polski Alarm Smogowy - tak opisywana jest nasza organizacja walcząca od lat o to, żebyśmy oddychali zdrowszym powietrzem.

Smog w Polsce nie odpuszcza

REKLAMA

Niestety, pomimo licznych podjętych akcji przez Polski Alarm Smogowy jakość powietrza w naszym kraju ciagle pozostawia bardzo wiele do życzenia, w czym sporo pomagają politycy. Wszak to rząd Mateusza Morawieckiego, w strachu przed wyeliminowaniem z rynku najgorszego opału, przedłużył do końca roku zawieszenie nowych norm jakości paliw, w tym węgla. Wcześniej to też ten rząd dopuścił do handlu z klientami indywidualnymi węgiel brunatny. A w programie wyborczym PiS czytamy już nie o wymianie 3 mln kopciuchów w ramach programu Czyste Powietrze, ale tylko o 500 tys. 

Przypomnijmy: ten program ruszył we wrześniu 2018 r. z budżetem 103 mld zł. Bank Światowy i Komisja Europejska od razu zalecały włącznie w dystrybucję środków gminy i bank, na co przyszło nam pare lat poczekać. Instytucje te stwierdziły również, że Czyste Powietrze faktycznie zrobi różnice, jak co roku podpisywanych będzie w jego ramach co najmniej 400 tys. umów. Tymczasem po pięciu latach, na półmetku programu, tych podpisanych umów jest raptem ponad 583 tys. umów (stan do 15.09). 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA