Według badania „Sytuacja na rynku consumer finance” 46 proc. gospodarstw domowych obawia się, że w ciągu najbliższych 12 mies. sytuacja gospodarcza w Polsce ulegnie pogorszeniu (na początku 2024 r. myślało tak 37 proc. Jednak według analizy nie wpłynęło to negatywnie na prognozy dotyczące spłaty zobowiązań.
Najnowsze wyniki cyklicznego badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, opracowywanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH), pokazują, że optymizm Polaków w zakresie przyszłej sytuacji ekonomicznej w kraju nieco wyhamował.
W rezultacie po raz drugi z rzędu spadł odczyt Barometru Rynku Consumer Finance (BRCF): w II kw. 2024 r. wyniósł on 94,7 pkt (-4,5 pkt. k/k).
Polacy spodziewają się pogorszenia sytuacji gospodarczej
Najnowsza edycja badania „Sytuacja na rynku consumer finance” przynosi informację, że 46 proc. gospodarstw domowych spodziewa się pogorszenia ogólnej sytuacji gospodarczej Polski w ciągu najbliższych 12 mies. W I kw. 2024 r. podobną opinię wyraziło 37 proc. respondentów.
Pomimo pogorszenia wyniku warto pamiętać o tym, że optymizm wśród konsumentów i tak jest wyższy niż przed rokiem, gdy obawami o osłabienie sytuacji ekonomicznej w kraju podzieliło się z nami prawie 60 proc. ankietowanych, a w okresie pandemii - nawet 80 proc. - mówi Marcin Czugan, prezes ZPF.
Za prognozami dotyczącymi gospodarki poszedł również wzrost obaw związanych z bezrobociem
w Polsce. 53 proc. Polaków spodziewa się, że w ciągu najbliższych 12 mies. wskaźnik bezrobocia pójdzie w górę. W I kw. 2024 r. ten odsetek był o 10 pkt proc. niższy.
Na razie bezrobocie w Polsce utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie. Według Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w maju 5 proc.
Więcej wiadomości na temat finansów można przeczytać poniżej:
Gospodarstwa domowe oceniają sytuację finansową jako stabilną
Z badania „Sytuacja na rynku consumer finance” wynika, że gospodarstwa domowe w większości dobrze oceniają swoją obecną sytuację finansową, bo 61 proc. respondentów zadeklarowało, że mają nadwyżki finansowe i są w stanie oszczędzać z bieżących dochodów. W I kw. 2024 r. podobną ocenę wskazało 55,6 proc. ankietowanych. Zapytani natomiast o prognozy na kolejne miesiące, respondenci nieco częściej wskazywali możliwość pogorszenia kondycji budżetów domowych - 35 proc. wobec 33 proc. w I kw. 2024.
Najnowsza edycja badania „Sytuacja na rynku consumer finance” potwierdziła jednocześnie, że od końca 2022 r. rośnie odsetek gospodarstw domowych, które prognozują bezproblemową obsługę zobowiązań. Odczyt za II kw. 2024 r. to 58,1 proc. wobec 56,8 proc. w I kw. 2024 r.
Barometr Rynku Consumer Finance (BRCF) to wskaźnik, który pokazuje aktualne nastroje konsumentów, pozwalając przewidywać m.in. ich skłonność do zaciągania nowych zobowiązań. W II kw. 2024 r. odczyt BRCF wyniósł 94,7 pkt. To o 4,5 pkt mniej niż w I kw. 2024 r. Po pięciu kwartałach wzrostów pierwsza połowa 2024 r. przynosi spadki BRCF.
„Sytuacja na rynku consumer finance” to badanie realizowane od 2006 r. w odstępach kwartalnych przez ZPF oraz IRG SGH.