REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Polacy cieszą się, bo mogą więcej kupować, ale niepokoi ich wzrost bezrobocia

W sierpniu 2023 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca – poinformował w czwartek GUS. Jednak do wyjścia na plus wciąż droga daleka.

24.08.2023
14:29
Polacy cieszą się, bo mogą więcej kupować, ale martwi ich bezrobocie
REKLAMA

Wskaźniki ufności konsumenckiej wyliczane przez Główny Urząd Statystyczny, mimo ostatnich wzrostów, cały czas są na minusie.

REKLAMA

Nastroje konsumentów dalej pną się w górę - obecnie są na poziomach z 2014 lub 2016 (odpowiednio bieżący i wyprzedzający wskaźnik koniunktury). Warto jednak pamiętać, że jak na razie wydatki odbijają powoli – napisali na Twitterze ekonomiści Pekao.

Polacy zadowoleni, bo mogą robić większe zakupy

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), który opisuje obecną sytuację w konsumpcji indywidualnej, wzrósł miesiąc do miesiąca o 2,6 p.proc. i wyniósł -22,3.

W odniesieniu do sierpnia 2022 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 22,6 p. proc. – dodał GUS.

W przypadku oceny obecnej sytuacji konsumenckiej najbardziej poprawiły się możliwości dokonywania ważnych zakupów (+5,9 p. proc.) oraz opinie na temat bieżącej kondycji ekonomicznej kraju (+3,8 p. proc.). Oceny przyszłej sytuacji kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego wzrosły o 2,9 p. proc. i 1,2 p. proc.

Niższą wartość niż przed miesiącem odnotowano jedynie dla oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 0,3 p. proc.) – zauważył GUS w komentarzu do danych.

Polacy obawiają się wzrostu bezrobocia

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) , który z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem opisuje przyszłe trendy wzrósł o 0,4 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca do -10,5.

Na wzrost wartości w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrosty odpowiednio o 2,9 p. proc. i 1,2 p. proc.) – wskazał GUS.

REKLAMA

Niższą wartość niż przed miesiącem odnotowano jedynie dla oceny przyszłego poziomu bezrobocia (spadek o 2,7 p. proc.).

W sierpniu br. WWUK osiągnął wartość o 20,3 p. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2022 r. – poinformował GUS.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA