Polacy boją się inflacji i bezrobocia
Trochę słońca, trochę deszcz. Konsumenci są obecnie w dobrych nastrojach i całkiem nieźle oceniają swoją obecną sytuację, ale jeśli chodzi o przyszłość – już tak dobrze nie jest. Obawiamy się, że nie będziemy mogli odkładać tyle pieniędzy, ile byśmy chcieli, niepokoimy się również sytuacją na rynku pracy i ewentualnym wzrostem bezrobocia.
W czerwcu 2024 r. odnotowano poprawę obecnych nastrojów konsumenckich przy jednoczesnym pogorszeniu przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca – podał w środę GUS.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł – 12 proc. i był o 1,8 p.proc. wyższy niż miesiąc wcześniej.
Polacy wierzą, że będzie lepiej
Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że spośród składowych Bieżącego Wskaźnika Ufności Konsumenckiej najbardziej poprawiły się oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Wzrosty wyniosły odpowiednio o 3,6 p. proc. i 3,3 p. proc. Wzrosły również oceny obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Pierwsze zwiększyły się o 1,9 p.proc., drugie o 1 p.proc.
Polacy niżej ocenili przyszłą sytuację ekonomiczną kraju (spadek o 1,0 p. proc.). W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku obecna wartość Bieżącego Wskaźnika Ufności Konsumenckiej jest wyższa o 16,2 p. proc.
Więcej wiadomości na temat koniunktury gospodarczej w Polsce
Perspektywy są gorsze
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 0,1 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -8,3 – podał GUS.
Jak tłumaczy w komunikacie, na spadek wartości wskaźnika w największym stopniu wpłynęły oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy oraz przyszłego poziomu bezrobocia. Spadki wyniosły odpowiednio o 1,4 p. proc. i 1,2 p. proc. W tym drugim wypadku ewidentnie daje znać o sobie strach przed inflacją.
O 1 p. proc. obniżyły się oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju. Wyższą wartość niż przed miesiącem odnotowano jedynie dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych, które zwiększyły się o 3,3 p. proc. W czerwcu WWUK osiągnął wartość o 6,5 p. proc. wyższą niż w czerwcu ubiegłego roku.