REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Pół miliarda dla polskich startupów. Inovo zbiera środki dla początkujących przedsiębiorców

Inovo VC pozyskało 105 mln euro, czyli ok. 470 mln zł, do trzeciego funduszu dla początkujących startupów. 50 mln euro wyłożyli prywatnymi inwestorzy, którzy wracają na rynek z nowymi środkami. 50 mln euro pochodzi od renomowanych instytucji, w tym IFC z Grupy Banku Światowego, Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego oraz PFR Ventures.

28.06.2023
13:39
Pół miliarda dla startupów. Inovo zbiera środki dla początkujących
REKLAMA

Fundusz Inovo III ma wspierać innowacyjne firmy na wczesnym etapie rozwoju, aby podnieść konkurencyjność europejskiej gospodarki.

REKLAMA

Dzisiejsze śmiałe pomysły to technologiczni mistrzowie jutra

- uważa Marjut Falkstedt, dyrektor generalna Europejskiego Funduszy Inwestycyjnego.

15 mln euro w Inovo III zainwestował IFC – członek Grupy Banku Światowego. To największa instytucja rozwojowa skoncentrowana na sektorze prywatnym na rynkach wschodzących. Już od ponad dwóch dekad wspiera fundusze private equity w regionie. Inwestycja w polski fundusz to ich debiut w dziedzinie ventures capital. IFC skupiać się będzie na zrównoważonym rozwoju, wybierając spółki odpowiedzialne społecznie.

Rynki CEE dojrzewają. Z jednej strony mamy strategiczne partnerstwa z IFC, EIF i PFR Ventures. Z drugiej strony, nasi prywatni inwestorzy, w większości powracający po raz drugi lub trzeci, pokazują, że branża VC w regionie działa. Ale w ekosystemie technologicznym w CEE wciąż drzemie olbrzymi niewykorzystany potencjał, który chcemy urzeczywistnić –  powiedział Tomasz Swieboda, Partner w Inovo VC.

Inovo III skupi się na Europie Środkowo-Wschodniej

Wśród prywatnych inwestorów znajdują się m.in. europejskie biura rodzinne i polscy przedsiębiorcy z sektora technologii. Wśród nich Rafał Brzoska, założyciel i CEO InPost, Marcin Żukowski, współzałożyciel Snowflake, oraz Aternus Investment Group, należąca do braci Wałach, założycieli firmy z sektora ochrony zdrowia Walmark.

Inwestorów prywatnych przyciągają zwłaszcza dobre wyniki wcześniejszych funduszy Inovo. Pierwszy ma ponad 9 lat i dziś jest już w fazie wyjścia. Osiągnął 1,2-krotny zwrot z inwestycji (liczony wskaźnikiem DPI – Distributed to Paid-In Capital), ale jego najlepsze inwestycje, Booksy i Restaumatic, nadal nie zostały zrealizowane. Drugi fundusz pozostaje aktywny, ale bierze udział tylko w kolejnych rundach finansowania spółek portfelowych.

Inwestorzy analizują jednak nie tylko ten rynek, ale poszukują również founderów, którzy wywodzą się z naszej części świata, a biznesy rozwijają gdzieś indziej.

Już dziś portfolio Inovo może budzić podziw. Znajdują się w nim m.in.:

  • Infermedica, Jutro Medical, uPacjenta, Index Health (sektor cyfrowego zdrowia),
  • Spacelift, Archbee (narzędzia dla programistów),
  • Zowie, Pathway, Quantum Boost, AI Clearing (narzędzia wykorzystujące AI).

Co piąta spółka z portfela Inovo osiągnęła wycenę ponad 100 mln euro

Największą z nich jest Booksy, czyli marketplace SaaS dla sektora zdrowia i urody. Dalej są jednak niemniej znane marki, jak Infermedica, Packhelp, Preply, Spacelift czy Tidio.

Staliśmy się funduszem pierwszego wyboru dla polskich founderów, pomagając im rozwijać startupy poza ich rodzinnym rynkiem, a nawet poza regionem. Dwie trzecie firm z naszego portfela pozyskało finansowanie w dalszych rundach od najlepszych międzynarodowych funduszy - mówi Maciej Małysz, Partner w Inovo VC.

REKLAMA

Teraz Inovo pozycjonuje się jako platforma do wyjścia poza rynek CEE, który w ostatnich latach rozwijał się bardzo szybko. Łączna wartość przedsiębiorstw w regionie wzrosła w ciągu ostatnich 5 lat czterokrotnie, osiągając na koniec 2022 roku poziom 190 mld euro. Entuzjazmu ma nie ochładzać globalne spowolnienie na rynku VC.

Nadal widzimy w regionie startupy, które mogą osiągnąć poziom 100 mln dol. przychodów w ciągu kilku lat. Jesteśmy przekonani, że w najbliższych 5 latach w naszym regionie powstanie co najmniej 10 nowych jednorożców. Chcemy mieć w tym znaczący udział, pomagając najbardziej ambitnym founderom – mówi Michał Rokosz, partner w Inovo VC.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA