REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Jest lepiej niż sądzimy. Większość polskich mikroprzedsiębiorców nie boi się epidemii

Drobny biznes trzyma się w Polsce zaskakująco dobrze. Mimo kryzysu i narzekań na spadek przychodów na zamknięcie działalności zdecydowało się niewielu z nich.

09.04.2021
18:21
Jest lepiej niż sądzimy. Większość polskich mikroprzedsiębiorców nie boi się lockdownu
REKLAMA

Polskie przedsiębiorstwa znoszą pandemię lepiej niż większość firm na świecie – taki wniosek to efekt badań przeprowadzonych przez Facebooka we współpracy z Bankiem Światowym i OECD. Z raportu „State of Small Business” wynika, że w lutym tego roku prowadzenie działalności deklarowało 84 proc. badanych przedsiębiorców. To o 8 p.p. więcej niż wynosi globalna średnia.

REKLAMA

Te firmy z Polski, które pozostają przy życiu, rzadziej decydują się też na zwalnianie pracowników. Do redukcji personelu w związku z pandemią przyznało się tylko 13 proc. ankietowanych. Średnia dla całego globu to aż 30 proc. przedsiębiorstw.

Jest nieźle, ale....

Właściciele 57 proc. polskich firm odczuło na własnej skórze spadającą sprzedaż. Jedna trzecia z nich spodziewa się, że to nie koniec. W kolejnych miesiącach popyt wciąż będzie zdecydowanie niższy niż w czasach przed covidem.

Wygląda na to, że powinniśmy się cieszyć. Kilka branż dotkniętych lockdownem i pozostawionych bez pomocy państwa ledwo dzisiaj dyszy, ale reszta, na szczęście, trzyma się całkiem nieźle. Problemów z płynnością finansową, i związanych z nią plajt, spodziewa się tylko co ósme przedsiębiorstwo (13 proc.). Tu znów jesteśmy w lepszej sytuacji niż reszta świata, bo globalny odsetek przedsiębiorców drżących o swoją przyszłość sięga 19 proc.

Przez świat przetoczy się fala bankructw

Raport nie ujął niestety w polskim kontekście tego, co wydaje się najciekawsze – ile firm zakłada kontynuowanie działalności przy założeniu, że obecne restrykcje utrzymają się jeszcze przez co najmniej pół roku. Na całym świecie sytuacja nie wygląda różowo. O bankructwie przekonanych jest 54 proc. ankietowanych. Połowa firm uważa też, że nie da rady zatrudniać pracowników w najbliższych 6 miesiącach.

REKLAMA

Kryzys najmocniej uderzył w hotele i restauracje. W obu branżach zamknęła się średnio co czwarta firma na świecie, a 43 proc. zwolniła przynajmniej połowę pracowników.

Badanie State of Small Business zostało realizowane w lutym 2021 roku, w 27 krajach, na grupie 35 tysięcy osób kierujących małymi i średnimi firmami. Jest kontynuacją badania realizowanego pomiędzy majem a październikiem 2020 roku i ma na celu zrozumienie wyzwań i potrzeb przedsiębiorców w czasie pandemii COVID-19.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA