REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

W trzecim kwartale do polskich startupów powędrowało prawie 600 mln zł

W trzecim kwartale na polskim rynku do skutku doszło 110 transakcji, w które zaangażowanych było 105 funduszy. Więcej zainwestowano jedynie kwartał wcześniej – o 53 mln zł.

19.10.2021
15:59
płaca-minimalna-apel-do-rządu
REKLAMA

Pierwsze trzy kwartały przyniosły polskim startupom łącznie 1,76 mln zł. Tym samym, w dziewięć miesięcy udało się pobić o 40 procent wynik z całego 2019 roku.

REKLAMA
 class="wp-image-1575850"
Wartość inwestycji venture capital w Polsce Q3 2021

Pozytywnym trendem jest wzrost liczby i wartości rund A.

Średnia wartość rundy A w ostatnich latach to ponad 17 mln zł. Pojedyncza spółka potrafi na tym etapie pozyskać nawet 50-100 mln zł

– mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

Jeśli zaś pod uwagę weźmiemy wszystkie transakcje, to ich przeciętna wartość wyniesie 5,3 mln zł, przy medianie 2 mln zł. To dwa razy więcej, niż rok wcześniej, co wynika ze spadku liczby transakcji funduszy BRIdge Alfa, które zwykle nie były dość okazałe.

 class="wp-image-1575853"
Wartość inwestycji venture capital w Polsce Q3 2021 w ujęciu kwartalnym

Liczby pokazują, że ekosystem dojrzewa: nie ma problemu z dostępem do kapitału, a najlepsi founderzy z powodzeniem pozyskują środki zarówno od polskich, jak i zagranicznych funduszy. Przedsiębiorcy nie tylko nie boją się zakładać nowe firmy, ale też z sukcesem potrafią je rozwijać.

– mówi Maciej Małysz, partner w Inovo Venture Partners.

Połowa kapitału pochodzi ze środków PFR Ventures

Tak duży udział PFR Ventures wynika z braku dużych rund inwestycyjnych, gdzie dominuje kapitał zagraniczny.

 class="wp-image-1576300"

61 proc. zainwestowanych w pierwszym kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny. Jednocześnie 84 z 110 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym.

Największe finansowanie otrzymały Proteon Pharmaceuticals i Vue Storefront

Pierwsza spółka, od międzynarodowych funduszy VC, inwestora branżowego, lokalnego funduszu Montis Capital oraz PFR-u pozyskała blisko 100 mln zł. Druga sfinalizowała transakcję z funduszami Creandum, Earlybird, Paua Ventures i Movens Capital na kwotę 69 mln zł.

Jesteśmy zdeterminowani, aby rozwijać narzędzie, które będzie współgrało zarówno z biznesem, jak i z deweloperami, ponieważ rozdzielenie tych dwóch światów nie jest opcją na tym omnichannelowym i zorientowanym na klienta rynku

opisuje Bartłomiej Roszkowski, COO i współzałożyciel Vue Storefront.

2021 ma przebić 2020

REKLAMA

Zeszły rok zakończyliśmy na poziomie 1,46 mld zł. Obecny ma już na liczniku 1,23 mld zł. Ustanowienie nowego rekordu wydaje się więc być formalnością.

Już słychać zapowiedzi kolejnych dużych rund, w tym z naszego portfolio. Jeśli do tego potwierdzona zostanie transakcja pierwszego unicorna, można już chłodzić szampana

– mówi Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA