REKLAMA

Pracodawcy: podwyżek nie będzie, zaoferujemy wam coś innego. „Coś innego” wam się nie spodoba

Pracodawcy coraz rzadziej decydują się na podwyżki wynagrodzeń, wybierając zamiast tego inwestowanie w szkolenia i rozwój kompetencji swoich zespołów. Mimo że firmy liczą, iż strategia ta pomoże zmniejszyć niedobór talentów, może ona nie spotkać się z entuzjazmem pracowników, którzy oczekują przede wszystkim lepszego wynagrodzenia. Dodatkowo maleje popularność elastyczności pracy, co tylko potęguje rozbieżności między oczekiwaniami pracowników a działaniami pracodawców.

Pracodawcy: podwyżek nie będzie, zaoferujemy wam coś innego. „Coś innego” wam się nie spodoba
REKLAMA

Pracodawcy w Polsce zmieniają strategię w walce z niedoborem talentów na rynku pracy. Jak wynika z najnowszego raportu „Niedobór talentów 2025”, przygotowanego przez ManpowerGroup, firmy coraz rzadziej sięgają po rozwiązania w postaci podwyżek wynagrodzeń, większy nacisk kładąc na rozwój kompetencji zatrudnionych i dostosowanie ich umiejętności do nowych ról.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń jako sposób na przyciągnięcie i utrzymanie talentów deklaruje 28 proc. polskich pracodawców. To znaczący spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy podobne działania planowało 39 proc. firm. Zatrudniający zwracają się ku alternatywnym rozwiązaniom, takim jak rozwijanie umiejętności pracowników (26 proc.) i rekrutacja kandydatów spoza dotychczasowego kręgu zainteresowań (21 proc.).

Nowe grupy zawodowe na celowniku firm

Eksperci zauważają, że polscy pracodawcy coraz częściej aktywizują kobiety wracające na rynek pracy po urlopach rodzicielskich, młodych pracowników rozpoczynających karierę oraz osoby spoza granic Polski. Wzrasta również popularność programów podnoszenia kwalifikacji (upskilling) oraz zmiany ścieżki kariery (reskilling).

Programy rozwojowe, szkolenia oraz większa elastyczność są kluczowe w kontekście dynamicznych zmian technologicznych i automatyzacji procesów. To także szansa na wprowadzenie nowych grup pracowników do branży, szczególnie w zawodach związanych z zielonymi technologiami – mówi Katarzyna Pączkowska, dyrektor zatrudnienia stałego w Manpower.

Więcej wiadomości z polskiego rynku pracy

Choć elastyczność dotycząca miejsca i czasu pracy nadal jest jednym z ważniejszych oczekiwań pracowników, jej popularność wśród polskich firm spada. Tylko 19 proc. pracodawców wskazuje to rozwiązanie jako sposób na przyciągnięcie nowych osób, co stanowi znaczną zmianę w porównaniu z poprzednimi latami. Praca hybrydowa ewoluuje w kierunku większej obecności w biurze, co ma wspierać integrację zespołów oraz efektywność współpracy.

Pracownicy cenią elastyczność, ale pracodawcy coraz częściej podkreślają znaczenie budowania poczucia przynależności i wspólnoty w zespołach. To rozminięcie oczekiwań może prowadzić do większej rotacji, zwłaszcza wśród specjalistów o poszukiwanych kompetencjach – podkreśla Pączkowska.

Najważniejszy jest rozwój nowych umiejętności

REKLAMA

Na świecie firmy coraz bardziej skupiają się na rozwoju umiejętności swoich zespołów. Rozwiązania takie jak szkolenia i zmiana ścieżek kariery są preferowane przez 28 proc. pracodawców, podczas gdy podwyżki wynagrodzeń planuje 23 proc., a elastyczność pracy – 22 proc.

Raport „Niedobór talentów 2025” pokazuje, że zarówno w Polsce, jak i globalnie, pracodawcy stają przed wyzwaniem pogodzenia potrzeb biznesowych z oczekiwaniami pracowników. Wprowadzenie strategii wspierających rozwój i zaangażowanie zespołów może okazać się kluczem do sukcesu w rywalizacji o talenty.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA