REKLAMA

Podatek od pierścionka zaręczynowego. Jest sposób, by nie płacić fiskusowi

Zaręczyny kojarzą się nam z miłością, głębokim zaangażowaniem i decyzją na resztę życia, ale z pewnością nie z podatkiem. Tymczasem w świetle prawa pierścionek, który otrzymuje przyszła panna młoda, jest traktowany jak darowizna. Co warto wiedzieć o tym mało romantycznym aspekcie zaręczyn, jakim jest podatek od pierścionka?

Podatek od pierścionka zaręczynowego. Jest sposób, by nie płacić fiskusowi
REKLAMA

Pierścionek zaręczynowy darowizną

REKLAMA

Zaręczyny traktowane są w polskiej kulturze jako zobowiązanie do zawarcia w przyszłości związku małżeńskiego. Tradycją jest wręczanie kobiecie pierścionka, który ta decyduje się przyjąć. Patrząc przez pryzmat obowiązujących przepisów, dochodzi tutaj do przekazania darowizny. Pierścionek zaręczynowy spełnia wszystkie jej wymogi:

  • jest przekazywany przez mężczyznę kosztem jego majątku,
  • kobieta dobrowolnie decyduje się go przyjąć,
  • od momentu przyjęcia stanowi własność kobiety, co oznacza, że ma ona prawo dowolnie nim dysponować.

Przyjęcie pierścionka zaręczynowego, czyli darowizny, wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego.

Podatek od pierścionka zaręczynowego – ile wynosi?

Kwota podatku od spadków i darowizn zależy bezpośrednio od wartości darowizny. W tej sytuacji bierzemy więc pod uwagę wartość pierścionka. Stawka podatku wynosi 12, 16 lub 20 proc. Warto jednak pamiętać o możliwości skorzystania z kwoty wolnej, która od 2024 roku wynosi 5 733 zł. Dotyczy ona osób zaliczających się do III grupy podatkowej, czyli niespokrewnionych ze sobą. Narzeczeni, choć planują wspólną przyszłość, w ujęciu prawnym są traktowani właśnie jako osoby trzecie. Jeśli wartość pierścionka przekracza kwotę wolną, od nadwyżki należy odprowadzić podatek.

  • Więcej o podatkach przeczytasz na Bizblog.pl:

Formalności po zaręczynach

Zaręczyny wiążą się nie tylko z planowaniem ślubu, ale też koniecznością dopełnienia pewnych formalności natury prawnej. Narzeczona otrzymująca pierścionek, którego wartość mieści się w kwocie wolnej, nie musi płacić podatku od spadków i darowizn. Ma jednak obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym formularz SD-Z2, a więc informację o przyjęciu darowizny.

Natomiast w sytuacji, gdy wartość pierścionka wykracza poza kwotę wolną, składa formularz SD-3. Powinna zrobić to w ciągu miesiąca od dnia zaręczyn. Do zeznania należy dołączyć dokument, który potwierdza wartość przekazanej darowizny. Po doręczeniu decyzji z ustaloną kwotą podatku, należy zrealizować przelew. Co ważne, formalności musi dopełnić narzeczona jako obdarowana, natomiast na narzeczonym nie ciążą żadne tego typu obowiązki.

Konsekwencje niezgłoszenia darowizny

Jeśli narzeczona nie zgłosi faktu otrzymana darowizny poprzez złożenie stosownej deklaracji, w tym samym nie wywiąże się z obowiązku podatkowego, może zostać ukarana stawką sankcyjną 20 proc. To według niej zostanie obliczony podatek na nowych zasadach. Taka kara zostanie wymierzona, jeśli w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej powoła się na otrzymanie pierścionka w darowiźnie. Problem ten dotyka zwłaszcza kobiet, które otrzymały biżuterię o dużej wartości.

Jak uniknąć podatku od pierścionka zaręczynowego?

Podatek od pierścionka zaręczynowego to dla wielu par zupełnie nowy temat. Mało kto spodziewa się, że skarbówka może wkraczać nawet w tak intymne chwile życia. Niestety, niedopełnienie obowiązków natury podatkowej może wiązać się z konsekwencjami, dlatego, pomimo iż nie wpisują się w romantyczną aurę, trzeba mieć je na uwadze.

Czy istnieje jakiś sposób, aby uniknąć opodatkowania? Najprostszym rozwiązaniem jest zakup pierścionka w kwocie poniżej 5 733 zł. Jest to dosyć wysoka suma, w której można znaleźć wiele interesujących modeli.

REKLAMA

Podatek nie tylko od pierścionka!

W Polsce z okazji zaręczyn najczęściej wręcza się kobiecie pierścionek, jednak niektórzy odchodzą od tego zwyczaju, wybierając inne elementy biżuteryjne. Warto pamiętać, że każda tego typu rzecz uznawana jest za darowiznę. Obowiązują więc takie same zasady opodatkowana i zgłaszania, jak w przypadku pierścionków. Mamy tutaj bowiem do czynienia z podatkiem od spadków i darowizn, który przypisany jest do darowizny w każdej formie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA