REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Plaga drożyzny dopadła Pocztę Polską. Od Nowego Roku wchodzi nowy cennik

Poczta Polska podwyższa cennik listów krajowych. Zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 r. Wszystko to dzieje się po tym jak usługi poczty zostały skrytykowane przez Najwyższą Izbę Kontroli jako nieterminowe i drogie.

17.12.2021
12:59
e-doreczenia-poczta-polska
REKLAMA

W komunikacie prasowym Poczta Polska za wszelką cenę stara się złagodzić tę informację. Jest więc mowa o aktualizacji, korekcie i modyfikacji. Sprawę postawić trzeba jednak jasno. Będzie drożej.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2022 r. nastąpi podwyżka Cennika usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym. Będzie to pierwszy od trzech lat wzrost cen przesyłek listowych Poczty Polskiej, wysyłanych do adresatów w Polsce. Wprowadzone zmiany zostały już przyjęte przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

O ile podrożeje wysłanie listu?

W komunikacie o podwyżkach poczta żali się na konkurencję i w ogóle na fakt, że poczta jest pocztą. Pisze, że jako operator wyznaczony zapewnia obywatelom dostęp do powszechnych usług pocztowych, świadczonych w wysokim standardzie, w sposób jednolity i na porównywalnych warunkach. Poczta utrzymuje na terenie kraju rozbudowaną sieć placówek, a dostęp do usług możliwy jest pięć dni w tygodniu, a nawet przez siedem w całej Polsce.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pocztowego, Poczta nie może zamykać nierentownych placówek czy likwidować usług, które przynoszą straty. Takie obowiązki nie dotykają konkurencji. Inne podmioty funkcjonujące na rynku usług pocztowych, w przeciwieństwie do Spółki, mogą kierować się w swojej działalności wyłącznie kalkulacjami biznesowymi i efektywnością kosztową

– czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.

Poczta Polska dodaje też, że do podwyżek zmuszają ją rosnące z roku na rok koszty pracy i transportu, ogólnoświatowy wzrost cen surowców wykorzystywanych przez spółkę oraz spadający wolumen przesyłek listowych.

Skala podwyżek wybranych usług w obrocie krajowym oscyluje w granicach od 2 do 11 proc. Przykładowo, cena popularnych listów nierejestrowanych ekonomicznych, w najczęściej wybieranych formatach S i M, wzrośnie o 30 gr. Z kolei opłata za przesyłkę poleconą priorytetową, w podstawowym formacie S (obejmującym kopertę, do której zmieści się złożona na pół kartka A4), zdrożeje o zaledwie 10 gr.

Obowiązujące ceny przesyłek w obrocie zagranicznym oraz paczek pozostaną bez zmian.

Poczta Polska w ogniu krytyki NIK. Drogo i nieterminowo

Problemy w działaniu Poczty Polskiej widać gołym okiem. W niektórych częściach kraju klienci skarżą się, że zapomnieli jak wygląda ich listonosz, żarty z zostawiania awizo w skrzynkach powtarzane były tyle razy, że nikogo już chyba nie śmieszą. Naczelna Izba Kontroli postanowiła jednak pochylić się nad kłopotami operatora i pokazać je na twardych liczbach – pisał o tym Adam.

REKLAMA

Jednym z zarzutów NIK jest pogarszająca się terminowość dostarczania przesyłek. Wskaźniki opisujące ten parametr w wielu przypadkach uległy pogorszeniu w latach 2015-2019. W przypadku listów typu D+1 (które powinny docierać do adresata następnego dnia roboczego po wysłaniu) punktualność poczty oscyluje w granicach 60 proc.

Niski standard usług bije w oczy tym bardziej, że ceny przesyłek w ostatnich latach znacząco poszły w górę. NIK wskazuje, że poczta w ciągu pięciu lat objętych kontrolą trzykrotnie podniosła ceny podstawowych usług powszechnych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA