Zielony orzeł zwiastuje rewolucję. PKN Orlen chce osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku
PKN Orlen, jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku. Ogłoszona przez polską grupę strategia oparta została na czterech filarach: efektywności energetycznej produkcji, zeroemisyjnej energetyce, paliwach przyszłości oraz zielonym finansowaniu.

PKN Orlen zamierza objąć pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Do 2030 roku zainwestuje ponad 25 mld zł w projekty, które umożliwią redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe. Strategia neutralności emisyjnej została oparta na filarach biznesowych, w których polska firma już obecnie posiada szerokie doświadczenie i silną pozycję rynkową.
W ramach dochodzenia do celu, do 2030 roku koncern o 20 proc. planuje zredukować emisje dwutlenku węgla z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej.
Zielony orzeł
W ramach nadchodzących zmian i wprowadzania nowej strategii, PKN Orlen zmienił logo na zielone, które ma kojarzyć się teraz opinii publicznej z ekologią i środowiskiem naturalnym.
Inwestycje polskiego koncernu obejmują zarówno działania w poprawę efektywności emisyjności obecnych segmentów biznesowych, jak rozwój nowych obszarów. W ciągu 10 lat koncern zrealizuje ponad 60 projektów zwiększających efektywność energetyczną obecnie istniejących aktywów produkcyjnych.
Niska emisja nadrzędnym celem Orlenu
Koncern zapewnia, że w nowych planach i projektach rafineryjnych oraz petrochemicznych wykorzystywane będą najlepsze i najbardziej efektywne emisyjnie technologie.
PKN Orlen wzmocni pozycję regionalnego lidera w obszarze biopaliw, realizując 5 znaczących inwestycji w produkcję biopaliw, w tym HVO, co-HVO, UCOME, bioetanol lignocelulozowy i biometan. Inwestycje te w perspektywie 2030 roku pozwolą na zwiększenie produkcji o ok. 500 tys. ton biopaliw rocznie.
Przy budowie nowych obszarów biznesowych Grupa Orlen koncentrować się będzie na rozwoju nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania, w tym przede wszystkim mocy wiatrowych oraz fotowoltaiki.

Koncern chce też rozwijać technologie wodorowe oraz rozbudowywać sieć dystrybucji paliw alternatywnych. Inwestycje realizowane w ramach strategii neutralności emisyjnej będą współfinansowane m.in. poprzez obligacje zrównoważonego rozwoju i zielone obligacje emitowane przez PKN Orlen na europejskim rynku kapitałowym.
Dzięki dotychczasowym inwestycjom w efektywność energetyczną rafinerii w Płocku, czeskim Litvinovie i litewskich Możejkach, darmowymi uprawnieniami objętych jest obecnie ponad 80 proc. emisji CO2 w tym segmencie działalności. Koncern posiada 1 GW nowoczesnych gazowych mocy wytwórczych oraz ponad 50 instalacji OZE o łącznej zainstalowanej mocy 450 MW.
PKN Orlen zyskał już do tej pory miano znaczącego producenta biopaliw w regionie, prowadząc prace między innymi nad rozwojem technologii pozyskiwania ich z surowców celulozowych, olejów roślinnych i posmażalniczych, a także produkcji biogazu. Koncern jest również w fazie przygotowawczej do realizacji hubu wodorowego we Włocławku o mocy 600 kg/h, dzięki któremu zajmie zasadniczą pozycję na polskim rynku paliw wodorowych wykorzystywanych w transporcie.