REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Zielony orzeł zwiastuje rewolucję. PKN Orlen chce osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku

PKN Orlen, jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku. Ogłoszona przez polską grupę strategia oparta została na czterech filarach: efektywności energetycznej produkcji, zeroemisyjnej energetyce, paliwach przyszłości oraz zielonym finansowaniu.

09.09.2020
17:13
Zielony orzeł zwiastuje rewolucję. PKN Orlen chce osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku
REKLAMA

PKN Orlen zamierza objąć pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Do 2030 roku zainwestuje ponad 25 mld zł w projekty, które umożliwią redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe. Strategia neutralności emisyjnej została oparta na filarach biznesowych, w których polska firma już obecnie posiada szerokie doświadczenie i silną pozycję rynkową.

REKLAMA

W ramach dochodzenia do celu, do 2030 roku koncern o 20 proc. planuje zredukować emisje dwutlenku węgla z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej.

Zielony orzeł

W ramach nadchodzących zmian i wprowadzania nowej strategii, PKN Orlen zmienił logo na zielone, które ma kojarzyć się teraz opinii publicznej z ekologią i środowiskiem naturalnym.

Zaprezentowana przez nas strategia neutralności emisyjnej to przełomowy dokument, definiujący nasze podejście do biznesu w kolejnych dekadach. Globalna transformacja energetyczna, która dzieje się na naszych oczach, jest olbrzymią szansą rozwojową dla Europy Środkowej. Jako największa firma w regionie chcemy jeszcze mocniej angażować się w ten proces i mamy ku temu silne podstawy. W ostatnich latach nie tylko intensywnie rozwijaliśmy nowe obszary biznesowe, ale jesteśmy też liderem konsolidacji polskiego sektora energetyczno-paliwowego. Realizacja planowanych przez PKN Orlen przejęć pozwoli nam w pełni wykorzystać nowe możliwości, jakie niosą ze sobą globalne trendy w energetyce i konsekwentnie budować wartość koncernu w długiej perspektywie

– powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Inwestycje polskiego koncernu obejmują zarówno działania w poprawę efektywności emisyjności obecnych segmentów biznesowych, jak rozwój nowych obszarów. W ciągu 10 lat koncern zrealizuje ponad 60 projektów zwiększających efektywność energetyczną obecnie istniejących aktywów produkcyjnych.

Niska emisja nadrzędnym celem Orlenu

Koncern zapewnia, że w nowych planach i projektach rafineryjnych oraz petrochemicznych wykorzystywane będą najlepsze i najbardziej efektywne emisyjnie technologie.

PKN Orlen wzmocni pozycję regionalnego lidera w obszarze biopaliw, realizując 5 znaczących inwestycji w produkcję biopaliw, w tym HVO, co-HVO, UCOME, bioetanol lignocelulozowy i biometan. Inwestycje te w perspektywie 2030 roku pozwolą na zwiększenie produkcji o ok. 500 tys. ton biopaliw rocznie.

Przy budowie nowych obszarów biznesowych Grupa Orlen koncentrować się będzie na rozwoju nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania, w tym przede wszystkim mocy wiatrowych oraz fotowoltaiki.

Źródło: Materiały prasowe PKN Orlen

Koncern chce też rozwijać technologie wodorowe oraz rozbudowywać sieć dystrybucji paliw alternatywnych. Inwestycje realizowane w ramach strategii neutralności emisyjnej będą współfinansowane m.in. poprzez obligacje zrównoważonego rozwoju i zielone obligacje emitowane przez PKN Orlen na europejskim rynku kapitałowym.

Dzięki dotychczasowym inwestycjom w efektywność energetyczną rafinerii w Płocku, czeskim Litvinovie i litewskich Możejkach, darmowymi uprawnieniami objętych jest obecnie ponad 80 proc. emisji CO2 w tym segmencie działalności. Koncern posiada 1 GW nowoczesnych gazowych mocy wytwórczych oraz ponad 50 instalacji OZE o łącznej zainstalowanej mocy 450 MW.

REKLAMA

PKN Orlen zyskał już do tej pory miano znaczącego producenta biopaliw w regionie, prowadząc prace między innymi nad rozwojem technologii pozyskiwania ich z surowców celulozowych, olejów roślinnych i posmażalniczych, a także produkcji biogazu. Koncern jest również w fazie przygotowawczej do realizacji hubu wodorowego we Włocławku o mocy 600 kg/h, dzięki któremu zajmie zasadniczą pozycję na polskim rynku paliw wodorowych wykorzystywanych w transporcie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA