REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Strach przed brakiem opału na zimę zmusza do działania. Teraz węgiel kupisz na aukcji internetowej

W kolejnym sezonie grzewczym w Polsce może zabraknąć węgla. Optymiści mówią o małych niedoborach, a pesymiści o ogromnym deficycie. Rząd po wprowadzeniu embarga na czarne złoto z Rosji nie ma innego wyjścia, tylko musi szybko szukać nowych kontrahentów. Największa spółka węglowa w UE, Polska Grupa Górnicza (PGG) szuka też nowych sposobów sprzedaży węgla.

10.05.2022
10:09
Rynek węgla w Polsce. Strach przed brakiem opału na zimę zmusza spółki do działania
REKLAMA

Zawirowania cenowe na rynku opału powodują, że za tonę ekogroszku trzeba już płacić w okolicach 3000 zł. Tymczasem cena węgla ARA idzie ostatnio mocno w górę i znowu przebija wyraźnie granicę 300 dol. A rok temu było raptem 79,5 dol. Na początku maja 2020 r. za tonę węgla trzeba było płacić nawet mniej niż 50 dol. 

REKLAMA

Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80, wylicza, że polskiej energetyce zawodowej będzie brakować 3-4 mln węgla. Z kolei indywidualni odbiorcy muszą przygotować się nawet na większe braki: 4-5 mln t. 

Możemy zapomnieć, że jesienią kupimy tonę lub dwie 

– przestrzega Ziętek.

Z kolei Tomasz Rogala, prezes PGG, uważa, że w najgorszej sytuacji będą gospodarstwa uzależnione od starych ciepłowni, ale także gospodarstwa rolne, czy szklarnie. Obiecał, że spółka zrobi wszystko, żeby im pomóc. I PGG właśnie stawia pierwszy krok w tym kierunku.

PGG: elektroniczne aukcje na sprzedaż węgla

PGG na swoich stronach informuje, że przygotowuje w najbliższym czasie aukcje elektroniczne na sprzedaż miałów energetycznych kierowanych do podmiotów z sektora ciepłowniczego, zużywających węgiel na potrzeby własne, które nie mają możliwości nabycia węgla. 

Mając na uwadze powyższe, Spółka zaprasza do zgłaszania się przez takie podmioty zainteresowane udziałem w aukcjach, w celu przeprowadzenia odpowiedniej weryfikacji - zaleca PGG.

Podobna oferta dotyczy również sektora rolno-spożywczego. Spółka w każdym z tych przypadków zastrzega jednak, że takie zgłoszenie nie jest równoznaczne z przyznaniem uprawnienia do udziału w aukcji. I tu, i tu dokumenty trzeba przesłać do 11 maja.

Wynik węglowej kwalifikacji na maila

Jeżeli dany podmiot ma podpisaną umowę z PGG na sprzedaż węgla - udział w elektronicznych aukcjach, które będą odbywać się na specjalnym portalu, przyznany jest z automatu, bez konieczności osobnej weryfikacji. W przypadku jednak braku takiej umowy na dedykowany adres trzeba przesłać zestaw dokumentów, takich jak KRS, NIP, REGON, czy zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Informacje o wynikach tak przeprowadzanej kwalifikacji przekazywane będą drogą mailową.

Zapewniamy, że przygotowanie i przeprowadzenie aukcji następuje przy zachowaniu uczciwej konkurencji oraz równym traktowaniu Oferentów, a czynności związane z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem aukcji na sprzedaż węgla wykonują osoby zapewniające bezstronność i obiektywizm - obiecuje PGG.

REKLAMA

Obecnie spółka prowadzi bazę zweryfikowanych przewoźników, którzy dostarczą zakupiony surowiec do odbiorców. Gotowość do współpracy zgłosiło dotąd kilkadziesiąt firm transportowych.

Chcemy wyjść naprzeciw rosnącym wymaganiom klientów, czyli finalnych nabywców węgla, w zakresie możliwości, ale także szybkości i terminowości dostaw zakupionego surowca - wyjaśnia Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA