REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Krach na energetyce. PGE, Tauron i Enea słono płacą za nowy plan rządu

Koniec NABE początkiem masakry giełdowej koncernów energetycznych. Po ujawnieniu, że rząd zamierza przypisać spółki wydobywcze do elektrowni, żeby w ten sposób zlikwidować zapasy węgla zalegające przy kopalniach, notowania giełdowe spółek PGE, Tauron i Enea runęły.

10.04.2024
12:15
Krach na energetyce. PGE, Tauron i Enea słono płacą za nowy plan rządu
REKLAMA

WIG-Energia zaraz po otwarciu notowań na GPW zjechał w środę ponad 6 proc. pod kreskę, PGE i Tauron traciły ponad 5 proc., Enea aż 11 proc.

REKLAMA

Powód? Ujawnienie przez rząd planu na górnictwo poprzez przypisanie kopalń do poszczególnych elektrowni węglowych. Jeśli zatem ktoś liczył na efekt NABE, to pomysł wydzielenia aktywów węglowych z koncernów energetycznych właśnie został pogrzebany – skomentował na Stooq.pl analityk Jacek Rzeźniczek.

WIG-ENERG. Źródło: Stooq.pl

Coś dzieje dokoła PGE?

W ciągu pierwszej godziny od otwarcia wyglądało to naprawdę fatalnie. PGE w najgorszym momencie traciło 9,3 proc., Tauron – 8,80 proc., a Enea – 13,23 proc. Przed południem spółki zaczęły odrabiać straty. PGE znajdowało się na ponad 6-proc. minusie (ale chwilę potem traciło już ponad 11,20 proc.), a Enea na 7-proc. Za to Tauron zmniejszył stratę do poniżej 1 proc.

Wykres Tauronu. Źródło: Stooq.pl

Dzisiejsze spadki na Enei wyglądają dość niepokojąco przed wynikami, które poznamy 17 kwietnia, a przed którymi dokonano dość sensacyjnego pomniejszenia zysku netto o 2,34 mld zł za 2023 rok. Dziś zachowanie cen akcji sugeruje, że nie musi to być koniec problemów – jeśli uznamy koncepcję rynku prognostycznego za w tym przypadku adekwatną – skomentował Eryk Szmyd, analityk XTB.

Wykres Enea. Źródło: Stooq.pl

Relacjonując tąpnięcie energetyki na giełdzie Eryk Szmyd zauważył, że Enea i PGE notowane są ze znaczącym, wysokim dyskontem (oczekiwana wartości kapitału vs. wartość księgowa – przyp. red.), głównie ze względu na pogarszające się wskaźniki zadłużenia obu spółek. Do tego ekspert XTB sugeruje, że w kuluarach mogły pojawić się informacje, które prawdopodobnie nie są optymistyczne dla akcjonariuszy PGE.

Więcej wiadomości na temat energetyki

PGE może tracić dalej

Perspektywa alternatywy dla NABE, kierująca się w stronę transformacji energetycznej może wywrzeć większą długotrwałą presję na biznes obu spółek w długim terminie z naciskiem na PGE. Wydaje się, że w dużej mierze ruch ten możemy uzasadniać sporą niepewnością rynku odnośnie zmiany w kierunku OZE, co uderza w dotychczasowe filary biznesu – zapowiada Eryk Szmyd.

Jak dodaje, przy rosnących stratach i rekordowo wysokich stopach procentowych, trudno wyobrazić sobie źródło taniego finansowania wielomiliardowych nakładów inwestycyjnych potrzebnych, by zastąpić węgiel, źródłami w pełni odnawialnymi.

Wykres PGE. Źródło: Stooq.pl
REKLAMA

Mgliste prognozy ministerstwa dotyczące przypisania kopalń do elektrowni zwiększają niepewność rynku i sprawiają, że trudno oszacować przyszłą trajektorię rozwoju biznesu spółek energetycznych – wskazuje analityk XTB.

W jego opinii reakcja rynku wskazuje, że połączenie dostaw węgla z kopalń do elektrowni nie musi wcale poprawić kondycji finansowej spółek energetycznych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA