REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Białe Certyfikaty, LED-y, pompy ciepła. W grę wchodzą olbrzymie oszczędności energii

Odwołane zabawy sylwestrowe, świecąca się co druga latarnia nocą albo żadna i mniej ozdób świątecznych na ulicach. To efekt mocniejszego zaciskania pasa przez samorządowców, którym rachunki za prąd urosły o kilkaset procent. Eksperci radzą, jak – nie oglądając się na władze centralne – samorządowcy mogą walczyć z rekordowymi cenami energii.

30.11.2022
6:47
OZE-miks-ceny-energii
REKLAMA

Podwyżki rachunków za prąd są tak znaczące, że samorządy muszą korygować plany inwestycyjne. Jeszcze zanim rząd ustanowił cenę maksymalną energii dla gmin i powiatów na poziomie 785 zł za 1 MWh, nowe rachunki przyprawiały o ból głowy.

REKLAMA

Piotrków Trybunalski do tej pory za 1 MWh energii płacił 338 zł brutto, a oferta na przyszły rok opiewała na kwotę 3517,80 zł, tak również za 1 MWh. Bydgoszcz miała płacić zamiast 700 zł od 2800 do 3420 zł (w zależności od taryfy). W Suwałkach rachunki miały pójść w górę o 500 proc., czyli 24 mln zł. Propozycja rządu pomoże samorządom złapać oddech, ale nie tak na głęboki, na jaki Polska lokalna liczyła. 

Obecnie w Ciechanowie cena energii elektrycznej do oświetlenia ulicznego wynosi 269 zł za megawatogodzinę. Przy przyjęciu propozycji 800 zł za jedną MWh, to ok. 300 proc. podwyżka. Chcielibyśmy, żeby ta stawka była zbliżona do 500–600 zł, a nie 800 zł – żalił się po październikowym spotkaniu z premierem prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Samorządy i ich efektywność energetyczna

Eksperci mają dla samorządowców radę: lepiej skupić się na własnej efektywności energetycznej niż na takich czy innych stawkach ceny maksymalnej energii. Możliwości w tym zakresie jest sporo. To nie tylko modernizacja oświetlenia ulicznego, modernizacja oświetlenia wewnętrznego w budynkach użyteczności publicznej, ocieplenie przegród zewnętrznych budynków, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymiana źródeł ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Eksperci proponują jeszcze wsparcie finansowe w postaci Białych Certyfikatów (czyli Świadectwa Efektywności Energetycznej) i ze środków UE.

Białe Certyfikaty dotyczą wyłącznie planowanych inwestycji, na które nie podpisano jeszcze umów z wykonawcą na ich realizację. Ścieżka ich pozyskania sprowadza się do wykonania Audytu Efektywności Energetycznej, w którym wyliczane są oszczędności i złożenia go wraz z wnioskiem oraz niezbędną dokumentacją do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Szczegółowy wykaz przedsięwzięć objętych tym systemem zawarty jest w Obwieszczeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 30 listopada 2021 r.

Im większe planowane oszczędności energii, tym większą dopłatę może otrzymać beneficjent. Białe Certyfikaty wydawane są przez Urząd Regulacji Energetyki i stanowią prawa majątkowe. Ich wartość na towarowej giełdzie energii sukcesywnie wzrasta co roku – tłumaczy Agata Zieleniak, Energy Manager i Audytor w Energy Solution.

Pompy ciepła i oświetlenie LED

Samorządy szukające oszczędności nie powinny rezygnować z termomodernizacji przedszkoli, żłobków i szkół. Zyski energetyczne z tych działań uzależnione są od takich czynników jak powierzchnia i obecny stan techniczny obiektów oraz rodzaje zastosowanych do docieplenia materiałów i technologii.

W bardzo ogólnym ujęciu, z docieplenia ścian zewnętrznych, dachów, stropodachów o łącznej powierzchni ok. 2000 m kwadr. można uzyskać już 10 toe, czyli powyżej 20 tys. złotych. Taką samą wartość toe można otrzymać z wymiany ok. 200-250 mkw. stolarki okiennej – wylicza Agata Zieleniak.

To nie wszystko. Kolejnym sposobem jest wymiana źródeł ciepła i modernizacja kotłów węglowych na pompy ciepła. W przypadku wymiany szkolnej kotłowni węglowej na pompę ciepła o współczynniku COP równym 4, zakładając, że średnioroczne zapotrzebowanie na ciepło dla budynku wynosi 70 ton węgla, można zaoszczędzić ok. 30 toe, czyli uzyskania dofinansowania w wysokości 64 500 zł.

REKLAMA

Podobnie jest z wymianą oświetlenia ulicznego na energooszczędne LED-y. Gmina, która na swoim terenie posiada oświetlenie uliczne sodowe, rtęciowe, lub/i metalohalogeny o łącznej mocy 250 kW, z takiej inwestycji może spodziewać się oszczędności na poziomie 50-60 toe, co w przeliczeniu na wartość pieniężną oznacza dopłatę do inwestycji w wysokości 107-129 tys. zł. 

Warto dodać, że wraz z wdrożeniem tych przedsięwzięć, istotne jest zarządzanie efektywnością energetyczną w sposób regularny. Jest to możliwe za pomocą montażu inteligentnego systemu pomiarowego, który pozwala monitorować zużycie energii oraz diagnozować jej starty w danym obiekcie czy na danym terenie – podpowiada ekspertka z Energy Solution.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA