REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Chcesz pozwiedzać Wenecję? Jak zapłacisz za wejście do miasta

Władze i mieszkańcy Wenecji mają dość niekontrolowanego strumienia turystów zadeptujących historyczną część tego miasta położoną na lagunie. Od 25 kwietnia obowiązuje zapowiadana od dłuższego czasu opłata za wstęp do Wenecji, ale na razie została ona wprowadzona w 29 dni w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu. W te dni trzeba będzie nie tylko zapłacić 5 euro, ale także wcześniej zarejestrować się na specjalnej stronie internetowej. Fot. autor

26.04.2024
5:22
Chcesz pozwiedzać Wenecję? Jak zapłacisz za wejście do miasta
REKLAMA

Szalonej popularności Wenecji wśród turystów z całego świata trudno się dziwić, ale miasto padło ofiarą swojej atrakcyjności w ostatnich latach. Niekontrolowane zwiedzających, którzy nie przyjeżdżają do Wenecji po to, by wydać pieniądze w miejscowych hotelach, knajpach i sklepach, a jedynie po to, by zrobić setki zdjęć i wcisnąć się do każdego zaułka. W rekordowym 2019 roku Wenecję odwiedziło 30 mln osób.

REKLAMA

Opłata za wstęp do Wenecji

Wenecja najpierw zablokowała wizyty gigantycznych wycieczkowców, które co roku zwoziła tłumy najmniej pożądanego typu zwiedzających, a teraz wprowadza opłatę za wstęp do miasta w dni, gdy spodziewany jest największy ruch turystyczny. Opłata nie jest zaporowa, bo wynosi 5 euro, a większe znaczenie zapewne będzie miała konieczność wcześniejszej zarejestrowania swojej wizyty.

Miasto informuje, że w dniach 25, 26, 27, 28, 29 i 30 kwietnia, 1, 2, 3, 4, 5, 11, 12, 18, 19, 25 i 26 maja, 8, 9, 15, 16, 22, 23, 29 i 30 czerwca oraz 6, 7, 13 i 14 lipca wejście na teren Wenecji podlega opłacie za wstęp, chyba że w mieście pojawimy się po 16.30 lub opuścimy je przed 8.30. Aby opłacić wstęp, musimy wejść na specjalną stronę gminy Wenecja, wybrać właściwą datę, podać swoje dane i dokonać płatności elektronicznie.

Więcej o turystyce przeczytacie w tych tekstach:

Nie wszyscy są zobowiązani do płacenia za wstęp do Wenecji. Zwolnieni są oczywiście mieszkańcy, ale także wszystkie osoby urodzone w tym mieście. Opłat nie pobiera się także od dzieci do 14. roku życia, od osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, a także od funkcjonariuszy włoskich sił zbrojnych i policji oraz strażaków.

 class="wp-image-2462128"

Park rozrywki

Wenecja pozostanie gościnnym i otwartym dla wszystkich miastem – przekonuje szef wydziału ds. turystyki w Wenecji Simone Venturini.

REKLAMA

Problem Wenecji polega na tym, że wielu odwiedzających to miasto turystów nie ma zielonego pojęcia o historii i jest przekonanych, że położone na legunie Centro Storico to rodzaj parku rozrywki, a nie żywe miasto, w którym wciąż mieszka około 50 tys. osób. Choć wielu mieszkańców popiera wprowadzenie opłat i limitowanie ruchu turystycznego, niektórzy uważają, że opłata paradoksalnie sprawi, że Wenecja stanie się rodzajem parku rozrywki.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA