REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Lecisz na tę wyspę? Szykuj kasę na nowy podatek

Tegoroczne Walentynki to dość szczególny dzień w Indonezji. Nie tylko właśnie 14 lutego w tej trzeciej co do wielkości demokracji na świecie odbywają się wybory prezydenckie, parlamentarne i lokalne, ale także od tego dnia obowiązuje całkiem nowy podatek od zagranicznych turystów przybywających na wyspę Bali. Począwszy od środy za każdy dzień pobytu będą musieli zapłacić równowartość niemal 40 zł. Nowy podatek ma służyć ochronie miejscowej kultury oraz środowiska naturalnego.

16.02.2024
18:57
Lecisz na tę wyspę? Szykuj kasę na nowy podatek
REKLAMA

Bali to niewielka wyspa należąca do Indonezji, która należy do najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów na całym świecie. Najlepiej świadczy o tym stosunek liczby ludności do liczby odwiedzających tę wyspę wielkości Kuwejtu. Bali liczy około 4,2 mln mieszkańców, a tylko między styczniem a listopadem zeszłego roku przyjechało tam 4,8 mln turystów.

REKLAMA

Turystyka to nie tylko korzyści

Tak potężne stężenie turystów oznacza gigantyczne korzyści ekonomiczne dla lokalnej gospodarki. Przed pandemią z ten sektor odpowiadał za aż 60 proc. PKB Bali, a około ćwierć miliona mieszkańców tej wyspy pracuje w turystyce. Zdecydowanie największą grupą odwiedzających stanowią Australijczycy, ale na Bali nie brakuje Europejczyków, w tym Polaków.

Korzyści z turystyki to jedna strona medalu, bo mieszkańcy Bali, którzy nie żyją z turystyki, mają tego nieustannego najazdu coraz bardziej dość. Wielu turystów – mówiąc delikatnie – nie umie uszanować lokalnych obyczajów i czasem kończy się to przymusową deportacją. O wprowadzeniu nowej opłaty uiszczanej przez zagranicznych turystów mówiło się już od dłuższego czasu, ale w końcu ten podatek zaczął obowiązywać. Stało się to 14 lutego 2024 r.

Więcej o turystyce przeczytacie w tych tekstach:

Data debiutu nowej opłaty nie jest całkiem przypadkowa, ponieważ nosi ona nazwę Love Bali. Na stronie internetowej poświęconej tej opłacie możemy przeczytać, że jest ona formalnie uregulowana w rozporządzeniu regionalnym prowincji Bali nr 6 z 2023 r. i rozporządzeniu gubernatora Bali nr 36 z 2023 r. Akty te określają zasady pobierania opłat od turystów międzynarodowych na rzecz ochrony kultury balijskiej i środowiska naturalnego.

Wybory w Indonezji

REKLAMA

Love Bali to rozwiązanie zainicjowane przez rząd prowincji Bali w celu wprowadzenia w życie nowej polityki – Kompleksowego Planu Rozwoju. Jego celem jest zachowanie integralności i równowagi przyrody Bali, jej mieszkańców i kultury.

Z liczbą mieszkańców zbliżającą się do 280 milionów Indonezja należy do najludniejszych krajów świata, a nawet jest trzecią demokracją pod względem liczby uprawnionych wyborców, których jest około 205 mln. Więcej jest tylko w Indiach i w USA, bo Chiny oczywiście demokracją nie są. W środę Indonezyjczycy wybierają nie tylko prezydenta i parlamentarzystów, ale także władze lokalne.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA