REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Turystyka w Europie bije rekordy. Pandemiczny dołek to już historia

Dane Eurostatu pokazują, że w 2023 roku turystyka w Unii Europejskiej nie tylko całkowicie odrobiła covidowe straty, ale nawet zostały pobite rekordy ruchu turystycznego na Starym Kontynencie. Niemal trzy miliardy nocy spędzonych w obiektach turystycznych w krajach UE w zeszłym roku to lepszy wynik niż w rekordowym 2019 roku.

17.01.2024
6:20
Turystyka w Europie bije rekordy. Pandemiczny dołek to już historia
REKLAMA

Jak podaje Eurostat, czyli unijny urząd statystyczny, w 2023 roku łączna liczba nocy spędzonych w turystycznych obiektach noclegowych w krajach Unii Europejskiej wyniosła aż 2,92 mld. To nie tylko o 6,3 proc. więcej niż w 2022 roku, ale o 1,6 proc. więcej niż 2019 r., gdy pobite zostały rekordy ruchu turystycznego na Starym Kontynencie.

REKLAMA

Turyści zagraniczni

Tak duży wzrost ruchu turystycznego to w głównej mierze zasługa osób podróżujących do innych krajów. Liczba noclegów gości zagranicznych wzrosła w stosunku do 2022 roku o 146 mln, podczas gdy liczba noclegów gości krajowych wzrosła o znacznie skromniejsze 25 mln. Co ciekawe, w stosunku do 2022 r. niemal wszystkie kraje UE odnotowały wzrost ruchu turystycznego. Niemal, ponieważ Luksemburg odnotował symboliczny spadek noclegów o 0,1 proc.

Eurostat podaje, że najwięcej zyskały Malta i Cypr, które zanotowały wzrost ruchu turystycznego rok do roku aż o jedną piątą. W kolejnych ośmiu krajach wzrost liczby noclegów przekroczył 10 proc. W tym gronie znalazły się takie kraje jak Słowacja, Łotwa, Bułgaria, Austria, Czechy, Portugalia, Rumunia i Grecja. Pod względem procentowym imponująco nie wypadły może Niemcy i Hiszpania, ale to właśnie w tych krajach nastąpił wzrost liczby noclegów – po około 32-33 mln.

Więcej o turystyce przeczytacie w tych tekstach:

A Polska? Dane Eurostatu pokazują, że liczba noclegów w 2023 r. wzrosła o ponad 3 proc. w stosunku do 2022 roku, ale jeszcze nie udało nam się osiągnąć rekordowego wyniku z 2019 roku. Różnica jest jednak symboliczna. Może ruch turystyczny nie rośnie w Polsce w szczególnie szybkim tempie, ale nasz kraj wciąż jest na liście najczęściej odwiedzanych państw Unii Europejskiej.

Atrakcyjna Polska

REKLAMA

Według firmy Kiwi.com, która oferuje wyszukiwarkę tanich lotów, w tym roku Polska jest już na 6. miejscu w raningu najczęściej wybieranych celów podróży Europejczyków. W pobitym polu zostały takie turystyczne potęgi jak Portugalia, Turcja czy Grecja. Trzeba jednak zaznaczyć, że zestawienie to na razie opiera się na liczbie lotów zarezerwowanych do 10 stycznia 2024 r. na podróż w tym roku.

Polska zyskuje na atrakcyjności za sprawą coraz bardziej przewidywalnej i stabilnej pogody, a także konkurencyjności cenowej. Już w ubiegłym roku cieszyła się popularnością wśród zagranicznych turystów. Nie tylko zza zachodniej granicy, ale również zza południowej, choćby z Czech – czytamy w raporcie firmy Kiwi.com.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA