REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Dwa długie weekendy w maju! Polacy rzucili się do rezerwacji

W tym roku maj zapowiada się wyjątkowo dla tych, którzy chcą odpocząć, przy okazji nie wykorzystując zbyt wielu dni urlopowych. W przyszłym miesiącu czekają nas dwa długie weekendy. I już wstępnie wiadomo, gdzie zamierzają je spędzić Polacy.

18.04.2024
11:53
Dwa długie weekendy w maju! Polacy rzucili się do rezerwacji
REKLAMA

Jeśli chcecie odpocząć od pracy, to maj świetnie się do tego nadaje. Wystarczy wziąć jeden dzień urlopu w czwartek 2 maja, by cieszyć się pięcioma wolnymi dniami od 1 do 5 maja. Natomiast biorąc trzy dni urlopu (29 i 30 kwietnia oraz 2 maja) można mieć aż siedem dni. Następna okazja do dłuższego weekendu nadarzy się pod koniec miesiąca - wystarczy wziąć urlop w czwartek 31 maja, by skorzystać z czterech dni wolnych od 30 maja do 2 czerwca.

REKLAMA

Gdzie Polacy planują spędzić ten czas?

Długi weekend okazją do zagranicznych podróży

Póki co więcej chętnych na zagraniczne wojaże jest na pierwszy, długi weekend majowy, choć bilety w tym okresie są nieco wyższe niż w innych dniach tego miesiącach. Z danych firmy travel tech Kiwi.com wynika, że w pierwszym tygodniu maja Polacy udadzą się najczęściej do Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Danii. Z kolei długi weekend przypadający na uroczystość Bożego Ciała planują spędzić znowu w Hiszpanii i we Włoszech oraz Portugalii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Jednak coraz częściej Polacy udają się na dalsze podróże. Najpopularniejszymi kierunkami są Stany Zjednoczone i kraje azjatyckie, ale w tym wypadku koszty również rosną ze względu na start sezonu turystycznego.

Najdłuższe, międzykontynentalne trasy np. do Azji czy USA w majówkę będą droższe średnio o 126 euro niż w trakcie całego miesiąca, sięgając 589 euro, a najtańsze w Boże Ciało - średnia cena to 443 euro. Międzykontynentalne trasy są częściej wybierane na majówkę niż w Boże Ciało - wynika z analizy Kiwi.com.

Ile dni zamierzają przeznaczyć Polacy na zagraniczne wyjazdy?

Oba weekendy majowe będą obfitowały w dłuższe pobyty do pięciu dni – na pierwszy długi weekend 37 proc. użytkowników wybierze pobyty od czterech do sześciu dni, a na Boże Ciało 33 proc. Na obydwa przedłużone weekendy co dziesiąty podróżujący zaplanuje wyjazd trwający od siedmiu do dziesięciu dni - wskazuje Kiwi.com.

Więcej o podróżach przeczytasz na Bizblog.pl:

Sentyment do majówki w kraju

Inaczej sprawa wygląda w przypadku wiosennych wyjazdów na terenie kraju. Z danych serwisu Nocowanie.pl wynika, że większość planujących noclegi na majówkę nie zamierza wykorzystać w pełni wyjątkowo korzystnego układu kalendarza. Agnieszka Rzeszutek, ekspertka Nocowanie.pl, wskazuje, że średnia długość dokonanych już rezerwacji to tylko trzy doby. I jak twierdzi, to dobra wiadomość, bo są  one o dobę dłuższe niż w ubiegłym roku.

Od ponad roku Polacy skracali pobyty, szukając sposobu na ekonomiczne wyjazdy w czasach zaciskania pasa. Dlatego pierwsze jaskółki odwrócenia trendu, które zaobserwowaliśmy już przy tegorocznych wypadach wielkanocnych, bardzo cieszą gospodarzy i dają im nadzieję na lepsze wyniki w nadchodzącym sezonie – podkreśla Rzeszutek.

Zainteresowanie noclegami na majówkę w kraju rośnie z dnia na dzień. Ich liczba na Nocowanie.pl osiągnęła już 75 proc. wszystkich zeszłorocznych rezerwacji na majówkę. A to przecież nie koniec, bo turyści coraz częściej podejmują decyzję o wyjeździe na ostatnią chwilę. Dlatego zdaniem ekspertów prognozy ruchu mogą być optymistyczne.

Wbrew temu trendowi zachęcamy, by za długo nie zwlekać i szybciej dokonać wyboru miejsca noclegowego. W tej chwili goście mogą przebierać wśród korzystniejszych ofert, ale te będą topnieć w kolejnych tygodniach – ostrzega Agnieszka Rzeszutek.

Ile Polacy wydadzą w tym roku na noclegi podczas majówki? Z danych serwisu wynika, że w tym roku średnia wartość rezerwacji to 1256 zł. To o ponad 300 zł więcej niż w minionym roku, ale pamiętajmy, że duży wpływ na tę cenę ma wydłużenie czasu pobytu.

Gdzie najczęściej planują wyjechać? Z listy wyszukiwań oraz złożonych rezerwacji wynika, że w górach na:

REKLAMA
  1. miejscu jest Karpacz (średnia cena za noc to 102 zł za osobę),
  2. miejscu jest Kraków (średnia cena to 111 zł),
  3. miejscu jest Zakopane (średnia cena to 123 zł),
  4. miejscu jest Krynica-Zdrój (średnia cena to 94 zł).

Polskie morze również cieszy się zainteresowaniem i na północy kraju najchętniej wybierany jest Gdańsk (średnia cena za noc to 94 zł za osobę). Na majówkowej liście wielbicieli wyjazdów typu city break znalazł się również Wrocław (średnia cena za noc to 94 zł za osobę).

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA