REKLAMA
 1. bizblog
 2. Pieniądze /
 3. Poradniki
 4. Finanse osobiste - poradniki /

Obligacje skarbowe - jak je kupić? Jak skorzystać z oferty i zarobić na państwowych papierach wartościowych

Obligacje skarbowe to produkty inwestycyjne o niskim ryzyku, pozwalające pomnażać zgromadzony kapitał. Minister Finansów, emitując papiery wartościowe, zobowiązuje się wykupić je w określonym terminie, natomiast środki pozyskane z ich sprzedaży zasilają Skarb Państwa. W jaki sposób można nabyć obligacje skarbowe?

26.06.2023
20:47
Obligacje skarbowe. Jak zarobić na państwowych papierach
REKLAMA

Czym są obligacje skarbowe i jakie są ich rodzaje?

REKLAMA

Obligacje skarbowe uznawane są za jeden z bezpieczniejszych produktów inwestycyjnych, gdyż ich gwarantem jest Skarb Państwa. Kupując tego rodzaju papiery wartościowe, inwestor ma pewność odzyskania zainwestowanych środków, lecz jednocześnie nie przyniosą mu one tak dużych zysków, jak na przykład akcje czy obligacje korporacyjne, emitowane przez firmy. Pomimo niskiego ryzyka inwestycyjnego, warto zapoznać się ze specyfiką tych papierów wartościowych jeszcze przed ich zakupem. Obligacje skarbowe można podzielić na kilka rodzajów, mając na uwadze termin wykupu:

 • DOS – to papiery wartościowe dwuletnie,
 • COI – to papiery wartościowe czteroletnie,
 • EDO – to papiery wartościowe dziesięcioletnie.

Należy też zwrócić uwagę na cyfry w serii obligacji, oznaczające datę wykupu. Przykładowo obligacje DOS1025 to papiery wartościowe dwuletnie z terminem wykupu przypadającym w październiku 2025. Kupując obligacje, warto sprawdzić rodzaj oprocentowania, które może być:

 • stałe,
 • zmienne,
 • uzależnione od poziomu inflacji.

Ostatnie z wymienionych cieszą się dużą popularnością zwłaszcza w dobie rosnących cen, gwarantując ochronę kapitału. Wybierając konkretny rodzaj obligacji, należy wziąć pod uwagę budżet oraz okres, na jaki można zamrozić środki finansowe. 

Jak kupić obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe najczęściej sprzedawane są na drodze przetargu, a ich nabywcami są więksi inwestorzy, na przykład banki. Pozwala to pozyskać sporą ilość środków pieniężnych w krótkim czasie, co jest korzystne dla budżetu państwa. Niemniej jednak osoby fizyczne także mogą zakupić tego rodzaju papiery wartościowe:

 • udając się osobiście do oddziału PKO BP lub Pekao sprzedającego obligacje,
 • przez internet,
 • za pośrednictwem infolinii.

Bez względu na sposób nabywania obligacji, po okresie oszczędzania kapitał wraz ze zgromadzonymi odsetkami wraca do nabywcy w sposób, jaki ten wybierze, składając wniosek. Nie trzeba więc osobiście zgłaszać się z prośbą o wypłatę środków.

Jak zakupić obligacje skarbowe w oddziale?

Osoby zainteresowane zakupem obligacji skarbowych mogą udać się do jednego z oddziałów banku Pekao i PKO BP lub do Punktu Obsługi Klienta Biura Maklerskiego Pekao i PKO BP. Działają one w całym kraju, zwłaszcza w większych miastach. W placówce klient będzie musiał dokonać wyboru rodzaju obligacji. Następnie zobowiązany jest opłacić transakcję i odebrać potwierdzenie zakupu obligacji. Osobista wizyta w oddziale stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby dowiedzieć się więcej na temat obligacji skarbowych przed dokonaniem zakupu. Mogą one bowiem skorzystać z pomocy konsultanta, który powinien posiadać wiedzę w tym zakresie.

Jak zakupić obligacje przez internet?

Najprostszą drogą do nabycia obligacji skarbowych jest zarejestrowanie się na stronie obligacjeskarbowe.pl. Kolejno należy kliknąć w ikonę „zakup” oraz wybrać rodzaj i ilość papierów wartościowych. Płatności za nie dokonuje się online, za pośrednictwem konta bankowego. Informacja o sfinalizowaniu transakcji zostanie przekazana mailowo, natomiast potwierdzenie nabycia obligacji można odebrać w Punkcie Sprzedaży Obligacji.

Jak zakupić obligacje za pośrednictwem infolinii?

REKLAMA

Obligacje skarbowe można zakupić nie tylko w oddziale lub przez internet, lecz również za pośrednictwem infolinii. W tym celu należy zadzwonić pod numer 801 310 210 lub +48 535 66 55, składając dyspozycję zakupu u konsultanta. Transakcja zostanie sfinalizowana po dokonaniu płatności, natomiast potwierdzenie, tak jak w przypadku zakupu przez internet, odbiera się w Punkcie Sprzedaży Obligacji. Konsultant, w razie potrzeby, odpowie także na pytania klienta.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA