REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze /
  3. Poradniki
  4. Finanse osobiste - poradniki

Jak założyć rachunek maklerski?

Posiadanie rachunku maklerskiego jest obligatoryjne dla osób, które chcą kupować papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Tego typu konto prowadzone jest przez dom maklerski lub biuro maklerskie i swoją specyfiką różni się od tradycyjnego konta bankowego. Jak założyć rachunek maklerski i kto może zostać jego posiadaczem?

28.06.2023
12:21
Jak założyć rachunek maklerski?
REKLAMA

Czym jest rachunek maklerski i w jakim celu się go zakłada?

REKLAMA

Rachunek maklerski to specjalny typ konta, którego posiadacze mogą nabywać instrumenty finansowe, bezpiecznie je przechowywać oraz handlować nimi. O założeniu konta powinien pomyśleć każdy, kto zamierza inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych. Takiej możliwości nie mają bowiem posiadacze zwykłych kont bankowych, które podlegają innym przepisom.

Rachunek inwestycyjny może założyć każdy, kto:

Instytucje prowadzące tego typ rachunki nie podają kwot minimalnych, jakimi musi dysponować potencjalny właściciel. Dostępne są one nawet dla osób z niskim kapitałem bądź inwestujących sporadycznie. Niektóre domy maklerskie oferują klientom prowadzenie wspólnego rachunku, lecz dotyczy to wyłącznie osób pozostających w ustawowej wspólnocie małżeńskiej. Samo założenie konta jest darmowe, jednak właściciel zobowiązany jest do ponoszenia opłat zgodnie z przyjętym przez dom maklerski taryfikatorem.

Gdzie i jak założyć rachunek maklerski?

Konto inwestycyjne można założyć online bądź udać się osobiście do oddziału domu maklerskiego. Pierwsze rozwiązanie jest znacznie mniej czasochłonne i prostsze, ale wymaga potwierdzenia swojej tożsamości.

Pierwszym krokiem do założenia rachunku jest wybór odpowiedniej oferty. Warto wziąć pod uwagę zarówno możliwości, jakie daje posiadanie konkretnego konta, jak i koszty związane z jego prowadzeniem. Obecnie wiele instytucji finansowych oferuje prowadzenie kont maklerskich – nie zawsze są to podmioty należące do banków, taka usługa dostępna jest również w firmach spoza sektora bankowego.

Ich propozycje są zróżnicowane – konkretne oferty skierowane są bowiem zarówno do inwestujących regularnie, jak i do tych, które przeprowadzają transakcje sporadycznie. Przed podpisaniem umowy o prowadzenie rachunku należy zapoznać się z jej warunkami oraz ze specyfiką produktu.

Rachunek maklerski dla posiadaczy kont osobistych

Rachunek maklerski nie jest związany z kontem osobistym, ale najłatwiej założyć go w banku, w którym klient takowe posiada. W tym celu należy zalogować się do bankowości elektronicznej, wybierając odpowiedni produkt. Następnie można złożyć wniosek online, pomijając jednocześnie etap weryfikacji tożsamości – ta bowiem zostaje potwierdzona już na etapie logowania. Rachunek zostanie otwarty po zaakceptowaniu wniosku oraz wypełnieniu unijnego formularza MiFID, który sprawdza wiedzę z obszaru inwestycji. Ma on jednak charakter informacyjny, a więc uzyskany wynik nie warunkuje możliwości prowadzenia konta.

Konto inwestycyjne krok po kroku

REKLAMA

Założenie konta inwestycyjnego będzie nieco trudniejsze w przypadku, gdy klient wcześniej nie korzystał z usług danej instytucji finansowej. W pierwszej kolejności wypełnia on wniosek online, ma również obowiązek wypełnić test MiFID. Problematyczne jest natomiast potwierdzenie tożsamości – sposób weryfikacji zależy od polityki domu maklerskiego. Niemniej najczęściej klienci mogą potwierdzić tożsamość za pomocą e-dowodu, przesyłając zdjęcia dowodu osobistego lub paszportu czy wykonując przelew weryfikacyjny.

Alternatywnym rozwiązaniem jest oczywiście osobiste stawienie się w oddziale domu maklerskiego. Tam też można przedłożyć stosowny wniosek, co jest wygodne dla osób, które z jakichś powodów nie chcą składać go przez internet. Klienci otrzymują dane, za pomocą których mogą zalogować się na swoje konto, a następnie zasilić je i przeprowadzić pierwsze transakcje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA