Niezależność banku centralnego. Co na to polskie prawo?
Raport o konwergencji Europejskiego Banku Centralnego po raz kolejny zwraca uwagę, że polskie prawo nie gwarantuje niezależności Narodowego Banku Polskiego – stwierdziła prof. Grażyna Ancyparowicz, ekonomistka i była członkini Rady Polityki Pieniężnej.
Autor: Obserwator Finansowy
Prof. Ancyparowicz w wywiadzie udzielonym telewizji „Obserwatora Finansowego” zwróciła uwagę na wnioski z opublikowanego niedawno „Raportu o konwergencji EBC”, który sporządzany jest raz na dwa lata. Oceniane są w nim postępy państw członkowskich UE spoza strefy euro na drodze do spełnienia kryteriów niezbędnych do wprowadzenia wspólnej waluty.
Są tam poważne zastrzeżenia dotyczące sytuacji prawnej naszego banku centralnego. Uznano za naganne uzależnienie organów NBP od decyzji politycznych. Wskazano, że po raz kolejny Polska nie dokonała żadnych postępów w kwestii dostosowania prawa tak, by gwarantowało ono niezależność banku centralnego i jego organów – mówiła profesor w rozmowie z Maksymilianem Wysockim i Damianem Diazem.
Zwróciła też uwagę, że punktowane są zwłaszcza dwie ustawy – Ustawa o NBP i Ustawa o Najwyższej Izbie Kontroli – za to, że nie spełniają warunków, które gwarantowałyby suwerenność banku centralnego. Zauważyła też ze zdumieniem, że pisze się o tym w raportach Europejskiego Banku Centralnego, a na gruncie polskiego prawa w ogóle nie ma dyskusji na ten temat.
Zdaniem pani profesor przyczyny tego stanu mogą być czysto polityczne.
W świetle naszej Konstytucji czy w świetle traktatów międzynarodowych nasz bank jest całkowicie niezależny. Ale już ustawa jest sprzeczna z Konstytucją w wielu punktach. Do tej pory nikt tego nie „wyczyścił”, bo politycy chcieli prawdopodobnie mieć w zanadrzu takiego „straszaka”, którego używało się ostatnio wobec naszego prezesa, grożąc mu Trybunałem Stanu. Zgodnie z Ustawą o NBP, prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm. (…) Co ma Sejm do tego? Dlaczego akurat Sejm, a nie cały parlament czy Zgromadzenie Narodowe? Co mają politycy do tego? Oni powinni robić swoje, dbać o elektorat, a nie zajmować się polityką pieniężną – podsumowała ekonomistka.
Więcej o banku centralnym przeczytasz na Bizblog.pl:
EBC wystawił laurkę NBP
Najnowszy „Raport o konwergencji” zawiera także opinię na temat polityki pieniężnej prowadzonej w ostatnich latach przez polski bank centralny. Na tę kwestię także zwróciła uwagę ekonomistka.
Europejski Bank Centralny, uwzględniając naszą sytuację makroekonomiczną oraz to, że inflacja praktycznie nam wygasła, wydał w tej sprawie bardzo pozytywną ocenę. Dostaliśmy laurkę. Zdaniem EBC polityka pieniężna NBP była bardzo dobra, wręcz wzorcowa. A to, co ludzie słabiej zorientowani w Polsce krytykują, w ocenie Europejskiego Banku Centralnego jest całkowicie zrozumiałe. Polityka pieniężna zasługuje na uznanie. EBC nie ma co do niej zastrzeżeń. Nie popełniono żadnych błędów. Wyjaśnione są tam wszystkie, nawet te budzące kontrowersje, decyzje Rady Polityki Pieniężnej – mówiła.
Cała rozmowa dostępna jest na kanale YouTube: Obserwator Finansowy TV.
„Obserwator Finansowy” to portal, wydawnictwo i telewizja, tworzone przez redakcję OF oraz niezależnych ekspertów ekonomicznych.
„OF TV” to program nadawany od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 15.00. Kanał prezentuje wywiady, analizy i dyskusje o tematyce dotyczącej bankowości centralnej, ekonomii, finansów i gospodarki. Gośćmi studia są uznani eksperci i praktycy życia gospodarczego z Polski oraz z zagranicy.
Portal internetowy obserwatorfinansowy.pl jest obecny na rynku już od prawie 15 lat. Przez ten czas zdobył uznanie odbiorców, stając się jednym z najbardziej opiniotwórczych serwisów ekonomicznych. W 2023 r. znalazł się w pierwszej czwórce najczęściej cytowanych portali o profilu ekonomiczno-biznesowym w rankingu przygotowywanym przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM).
Obserwator Finansowy to także drukowany kwartalnik, który można nabyć w salonach prasowych oraz na stacjach paliw w całej Polsce.