REKLAMA
 1. bizblog
 2. Podróże /
 3. Poradniki
 4. Finanse osobiste - poradniki

Grzeszki popełniane przez narciarzy. Ich konsekwencje mogą być opłakane

Włochy, Austria, Francja to najczęstsze kierunki wybierane przez fanów białego szaleństwa. Jednak są kierunki, które mimo że najczęściej kojarzą się z latem i plażowaniem tj. Grecja i Turcja, to wśród narciarzy cieszą się również dużą popularnością. Dodatkowo Islandia i Japonia, które wybierają nieco bardziej wybredni i szukający kameralnych miejsc narciarze. Kiwi.com tłumaczy, że bez względu na to, którą lokalizację i stok się wybierze, należy sprawdzić, czy jest się odpowiednio przygotowanym. Sprawdźcie, na co szczególnie zwrócić uwagę przed wyjazdem.

20.02.2024
22:01
Grzeszki popełniane przez narciarzy. Ich konsekwencje mogą być opłakane
REKLAMA

Choć zimą wielu z nas lubi uciec przed chłodem i brakiem słońca, to inni szukają idealnego miejsca na narciarskie szaleństwo. To, że Polacy lubią jazdę na nartach, potwierdziły już niejedne badania, m.in. te przeprowadzone przez Stem Mark na zlecenie Kiwi.com. Choć niemal 46 proc. ankietowanych planowało wyjazd do ciepłego i słonecznego kraju, to 35 proc. postawiło na narty. Wyjazd do ciepłego i słodki relaks jest z pewnością dużo tańszą opcją niż wyprawa na narty z pełnym ekwipunkiem i budżetem, w którym trzeba uwzględnić choćby ski pasy.

REKLAMA

Brak wyobraźni na stoku może sporo kosztować

Kiwi.com wskazuje, na co zwrócić uwagę przed wyjazdem, ponieważ chwila nieuwagi może słono kosztować. W sezonie zimowym do najczęstszych wypadków, według danych AXA Partners CEE, należą złamania rąk/nadgarstków oraz naciągnięte i zerwane więzadła. W sytuacji, gdy potrzebujesz pomocy medycznej i wsparcia ubezpieczyciela kluczowy może się okazać fakt, czy przed wypadkiem był spożywany alkohol. Lampka wina do lunchu czy grzane wino w tawernie mogą słono kosztować. Tym bardziej że koszt leczenia w najpopularniejszych wśród Polaków krajach, jest wysoki, zwłaszcza gdy nie jesteśmy objęci ubezpieczeniem. Przykładowe koszt leczenia w Austrii, Niemczech, Francji i we Włoszech:

 • 1000 – 5000 euro transport helikopterem,
 • 12 500 euro - 2 tyg. hospitalizacji np.: operacja, rehabilitacja, leki, prześwietlenia itp.,
 • 3 000 – 5000 euro - transport naziemny karetką do domu na terenie Europy.

Jestem młody i zdrowy, więc nie potrzebuję ubezpieczenia podróżnego – to jeden z najpopularniejszych mitów. Choć bycie młodym i zdrowym jest z pewnością zaletą, to wypadki i choroby mogą przydarzyć się każdemu. Ubezpieczenie podróżne zapewnia ochronę finansową w przypadku nieoczekiwanych sytuacji medycznych, niezależnie od wieku i stanu zdrowia – mówi Eliska Reznicek Dockalova, wiceprezes ds. obsługi klienta w Kiwi.com.

I dodaje, że w Kiwi.com mają świadomość, że w budżetowych podróżach liczy się każdy grosz. Jako podróżnik budżetowy można ulec pokusie pójścia na skróty i pominięcia wydatków, które wydają się niepotrzebne. Jednak jednym z wydatków, na którym nigdy nie należy oszczędzać, jest ubezpieczenie podróżne. To nie jest koszt, a mądra inwestycja, która uchroni przed niespodziewanymi wydatkami i zapewni spokój ducha i podróżowania.

O czym należy pamiętać przy wyjazdach na narty:

 • czy sprzęt narciarski jest sprawny,
 • czy posiada się kask,
 • należy pamiętać, aby pozostać na oznakowanych trasach narciarskich, aby w razie potencjalnego wypadku zostać objętym ubezpieczeniem podróżnym,
 • lampka wina do obiadu czy grzane wino na stoku? - podniebne rozkosze lepiej zostawić na później.

Więcej wiadomości na temat podróży można przeczytać poniżej:

Najpopularniejsze kierunki na narty

Kiwi.com podpowiada, że opcji jest wiele, począwszy od lokalnych stoków w Polsce, z które są dośnieżane, nawet gdy pogoda nie jest w 100 proc. zimowa, po wielokilometrowe trasy w Alpach czy Dolomitach. Jednak poszukiwacze mniej utartych szlaków, mogą liczyć na dogodne warunki w krajach mniej oczywistych.

REKLAMA
 • Grecja to jeden z najpopularniejszych kierunków na letni urlop. Można się tam udać również zimą i skorzystać z ośnieżonych stoków. Górzysty krajobraz Grecji jak najbardziej temu sprzyja! Miasto Arachova i okoliczne góry Parnassos oferują wspaniałe warunki dla narciarzy. Śniegu jest pod dostatkiem od grudnia do maja. Dodatkowo okolica to prawdziwa gratka dla fanów starożytności. W pobliskich Delfach zwiedzać można słynną Świątynię Apolla z IV wieku p.n.e., a także Muzeum Archeologiczne pełne skarbów starożytnej kultury.
 • Turcja to destynacja kojarząca się turystom z letnim wypoczynkiem w nadmorskich kurortach, a Turcja skrywa również górskie krajobrazy w części Anatolii. Palandöken w Erzerum na wysokości ok. 2000 m n.p.m. to światowej klasy ośrodek narciarski, który gościł międzynarodowe imprezy sportowe. Sezon zaczyna się w listopadzie i może trwać nawet do kwietnia. Popularnym ośrodkiem sportów zimowych jest też Uludag, 2543 m n.p.m.,  jedynie 150 km od Istambułu. Śnieg utrzymuje się tam prawie 200 dni w roku i potrafi zasypać pokrywą do 4 m! A Park Narodowy Uludag to rejon, który zachwyci fanów wypoczynku na łonie natury. Można się tam wybrać także na biegówki.
 • Japonia. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że Japonia to wymarzone miejsce dla narciarzy – pada tam dużo śniegu, sezon trwa podobnie jak w europejskich ośrodkach. Na wyspie Hokkaido czeka na narciarzy najwięcej obiektów i najlepsze warunki śniegowe. Intensywne opady suchego śniegu znad Syberii, temperatura kilka stopni poniżej zera — to przepis na powder, który szczególnie cieszy wielbicieli freeride’u, ale i na trasach daje dużo dobrej jazdy. Kraj Kwitnącej Wiśni kusi szeregiem dodatkowych atrakcji jak możliwość zjazdu na nartach do wnętrza wulkanu Yotei, w Parku Narodowym Shikotsu-Tōya, w południowo-zachodniej części wyspy Hokkaido.

Badanie przeprowadzone przez agencję Stem Mark, metodą CAWI w październiku 2022. Dane za 2023 r. dostarczone zostały przez AXA Partners CEE.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA