REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Wspólne rozliczenie małżonków nie dla młodych Polaków. Oni stawiają na intercyzę

Już cztery na dziesięć osób przed trzydziestką w Polsce wybiera rozdzielność majątkową, zawierając związek małżeński. Taki trend widoczny jest zwłaszcza w dużych miastach. Tradycyjna wspólność ustawowa małżeńska wciąż bardzo mocno trzyma się za to wśród osób starszych.

05.10.2023
5:17
małżeństwo dzietność 500+
REKLAMA

Santander Consumer Bank opublikował raport „Związek i finanse”, z którego wynika, że już 10 proc. osób będących w związku małżeńskim w Polsce decyduje się na podpisanie intercyzy. W przypadku osób z miast powyżej ćwierć miliona mieszkańców odsetek ten rośnie do 19 proc.

REKLAMA

Młodzi Polacy pokochali intercyzę

Najciekawsze dane dotyczą różnic pomiędzy poszczególnymi grupami wiekowymi, a zdecydowanie wyróżniają się osoby przed trzydziestką.

Wśród małżonków w wieku od 18 do 29 lat aż 42 proc. praktykowana jest rozdzielność majątkowa. Po drugiej stronie skali są osoby 60 plus, bo tutaj na podpisanie u notariusza intercyzy zdecydowało się tylko co dwudzieste małżeństwo. Jeszcze mniejszy, bo wynoszący tylko 4 proc. odsetek występuje w grupie powyżej 70 lat.

Jeśli chodzi o zależność rozdzielności majątkowej od zarobków, sytuacja nie jest jednoznaczna. Z jednej strony wspólny majątek najczęściej wybierają osoby zarabiające do 1999 zł netto (97 proc.) i między 3000 a 3999 zł na rękę (95 proc.).

Zarobki 5-6 tys. zł sprzyjają rozdzielności majątkowej

Najwyższy odsetek (28 proc.) par z intercyzą wystąpił w przypadku zarobków 5000-5999 zł netto, ale potem im wyższe zarobki tym parametr ten jest niższy. Wśród osób zarabiających od 6000 do 7499 zł na rękę 24 proc. ma rozdzielność majątkową, ale przy dochodach przekraczających 7500 zł na rękę jest to już tylko 11 proc.

Badanie ankietowe na zlecenie Santander Consumer Banku przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w sierpniu.

Więcej o sprawach dotyczących finansów osobistych przeczytacie w tych tekstach:

Na czym polega rozdzielność majątkowa?

REKLAMA

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, z mocy prawa pomiędzy stronami panuje wspólność majątkowa. W praktyce oznacza to powstanie trzech konkretnych mas majątkowych. Jedna z nich jest wspólna, a zalicza się do niej na przykład dochody z pracy zarobkowej czy przedmioty nabyte w trakcie trwania małżeństwa. Pozostałe masy należą po jednej do każdego małżonka. Zalicza się do nich dobra nabyte przez zawarciem małżeństwa, odziedziczone bądź przekazane w formie darowizny.

Małżonkowie mogą jednak zadecydować o zawarciu umowy, na mocy której będzie pomiędzy nimi panowała rozdzielność majątkowa. Oznacza to, że powstaną wyłącznie dwie masy majątkowe – jedna należąca do męża, druga do żony. Małżonkowie nie posiadają natomiast majątku wspólnego. Mogą razem nabywać dobra, jednak wtedy stają się ich współwłaścicielami i zarządzają nimi, wykonując uprawnienia współwłaścicieli.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA