REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

I żyli długo i szczęśliwie… Dopóki nie skończyła im się forsa. Skądś to znacie?

Ostatni rok dla par to istny finansowy rollercoaster. Drożyzna w sklepach zaczyna powoli doprowadzać do sytuacji, w której w parom szybko puszczają nerwy. Z danych GUS wynika, że najbardziej poszybowały ceny żywności i utrzymania mieszkań. Co gorsza galopująca inflacja, wynosząca w skali zeszłego roku 14,4 proc., wcale nie jest chwilowym zawirowaniem, a zjawiskiem długoterminowym i wszystko wskazuje na to, że jeszcze trzeba będzie jeszcze długo zaciskać pasa.

13.02.2023
18:21
małżeństwo dzietność 500+
REKLAMA

Wiele par zdaje sobie sprawę, że budżet domowy nie jest z gumy. Ale i tak utrzymujące się napięcie i stres związany z domowym budżetem często kończą się kłótniami. Z badania Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że 8 proc. Polaków spiera się o wydatki i zarobki rzadziej niż przed wzrostem cen, a 21 proc. robi to częściej.

REKLAMA

Najgorsza sytuacja jest w związkach zamieszkujących większe miasta ponad 0,5 mln mieszkańców, gdzie jedynie 4 proc. badanych deklaruje, że spory o pieniądze są rzadsze niż kiedyś, a aż 23 proc., że częstsze. Podobnie źle jest na wsi.

Małżeństwa kłócą się o pieniądze częściej

Badanie „Pieniądze powodem stresu dla par i singli” przygotowane przez InfoMonitor pokazało jeszcze jedną niepokojącą rzecz. Otóż okazuje się, że częściej kłócimy się w domach, w których są dzieci. O częstszych sporach wspomina 26 proc. ankietowanych, a wśród bezdzietnych tylko 18 proc.

undefined

Obecna sytuacja wydaje się szczególnie niepokojąca, bo ze względu na wzrost cen i podstawowych kosztów utrzymania, kłopoty finansowe są bardziej prawdopodobne. Oczywiście, w niektórych przypadkach kłamstwo wynika z dobrych intencji, jak choćby zamiar oszczędzenia zmartwień drugiej połowie. Jednak na dłuższą metę nie jest to w porządku – zapowiada Sławomir Grzelczak.

Najlepiej przedstawia się sytuacja w związkach nieformalnych, które nie mieszkają razem (18 proc. osób). Trochę gorzej przedstawia się sytuacja, gdy zamieszkamy we wspólnym M, wówczas o pieniądze kłócimy się częściej (25 proc.). Wśród par po ślubie mieszkających razem inflacja powoduje nieporozumienia już w co piątym przypadku (20 proc.). Zdecydowanie najgorzej jest w małżeństwach, które mieszkają osobno, bo tutaj aż 44 proc. badanych deklaruje, że kłótni jest obecnie więcej.

Zadbajmy o finansową edukację dzieci

Nasze badania wskazują, że czas wysokiej inflacji wypada tylko nieznacznie gorzej w relacjach par, niż okres pandemii i lockdownów. Podstawowym problemem jest brak właściwej komunikacji. Dlatego warto otwarcie podchodzić do kwestii pieniędzy i od najmłodszych lat objaśniać świat finansów dzieciom. Niestety, kłótnie rodziców, to często podstawowa edukacja ekonomiczna, jaką dzieci wynoszą z domu – zauważa prezes BIG InfoMonitor.

Większość samodzielnie stara się uporać z problemami dotyczącymi finansów. Rzadko kiedy rozmawiają o kryzysie z innymi osobami. Na pytanie: co robisz w sytuacji pojawienia się poważnych problemów finansowych? 71 proc. małżonków zamieszkujących razem odpowiada, że informują o tym swoją drugą połowę. W żyjących pod jednym dachem związkach nieformalnych robi to jeszcze mniej, bo 62 proc. ankietowanych.

Przez inflację i spowolnienie przybywa dłużników

Z danych z prowadzonego przez BIG InfoMonitor i bazy BIK wynika, że o ile w czasie pandemii ubywało osób nieradzących sobie z bieżącymi płatnościami, oraz spadała suma zaległości, o tyle w ciągu zeszłego roku trend się zmienił. Przybyło niesolidnych dłużników o ponad 18 tys., a kwota niespłaconych zobowiązań wzrosła o 6,4 mld zł.

Najważniejsze to powiadomić domowników czy rodzinę o zbliżającym się kryzysie, bo ich działania i pomysłowość mogą się okazać bardzo pomocne. Spośród niemal 2,7 mln niesolidnych dłużników figurujących w bazie BIG InfoMonitor i BIK ponad 240 tys. osób ma zaległości nieprzekraczające 500 zł. Pytanie, czy uda im się z nich wyjść, czy za chwilę będzie to już większa suma? Wiele zależy od wsparcia najbliższych – zauważają autorzy badania.

REKLAMA

Badanie „Pieniądze powodem stresu dla par i singli” wykonane przez Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor, przeprowadzono na próbie 1041 dorosłych Polaków 27-30 stycznia 2023 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA