Bardziej przejrzysty i przyjazny system podatkowy dla podatników oraz skuteczniejsze narzędzia dla Krajowej Administracji Skarbowej. Takie efekty mają przynieść zmiany, które szykuje Ministerstwo Finansów.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustaw o Krajowej Administracji Skarbowej oraz o podatku VAT. Resort wyjaśnia, że proponowane zmiany mają charakter deregulacyjny i są częścią rządowego planu „Polska. Rok przełomu”.
Deklaracja po kontroli – bez dodatkowych sankcji
Celem zmian jest przede wszystkim usunięcie wątpliwości interpretacyjnych związanych z dobrowolnym wykonywaniem obowiązków podatkowych przez podatników w trakcie lub po kontroli celno-skarbowej. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji składania korekt deklaracji. Projekt przewiduje też zmniejszenie obciążeń finansowych dla przedsiębiorców poprzez zniesienie odsetek za zwłokę w niektórych przypadkach.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że dla podatników kluczowe będą nowe możliwości składania deklaracji – także po zakończeniu kontroli celno-skarbowej – bez obawy o dodatkowe sankcje. W przypadku VAT-u możliwe będzie także zastosowanie niższych dodatkowych zobowiązań. Takie rozwiązania mają zachęcić przedsiębiorców do szybszego i dobrowolnego regulowania należności wobec skarbu państwa.
Projekt przewiduje zmiany w dwóch ustawach. W ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej znajdą się m.in. przepisy umożliwiające składanie deklaracji pierwotnych i korekt zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu kontroli. Natomiast zmiana w ustawie o VAT ma charakter dostosowawczy, czyli będzie spójna z nowymi zasadami określonymi w przepisach o KAS.
Więcej o sprawach podatkowych przeczytasz w tych tekstach:
Zmiany korzystne także dla KAS
Ministerstwo Finansów podkreśla, że zmiany mają przynieść korzyści nie tylko podatnikom, ale także samej administracji skarbowej. Dzięki uproszczonym procedurom KAS ma szybciej uzyskiwać wpływy z tytułu zobowiązań podatkowych. Wprowadzenie jasnych reguł i większej elastyczności ma również zmniejszyć liczbę sporów i odwołań.
Motywacją dla wprowadzenia nowych przepisów są dotychczasowe trudności interpretacyjne oraz niewydolność obecnych procedur. Brak precyzyjnych przepisów skutkował często naliczaniem wysokich sankcji, nawet w sytuacjach, gdy podatnik działał w dobrej wierze. Projekt ma też realizować rządowy plan deregulacji i ograniczenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.