REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Energetyka

Kiedyś tylko zabijał, teraz jest paliwem przyszłości. Metan z polskich kopalń zasili nasze domy

Kojarzony głównie z tragicznymi wybuchami na kopalniach gaz może dostać drugie życie. Bo metan to też alternatywa dla paliw konwencjonalnych. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwa jest bardzo zadowolone z postępów programu Geo-Metan.

27.07.2019
16:26
Metan w polskich domach. Wkrótce z kopalń trafi do sieci gazowniczej, bo jest tani i bezpieczny
REKLAMA

Metan to słowo, które zwłaszcza na Śląsku wywołuje określone reakcje. Nie może być inaczej, skoro za zdecydowaną większością największych górniczych tragedii stoi wybuch tego gazu. Teraz dochodzi jeszcze jeden argument: metan przecież to gaz cieplarniany, który tak jak dwutlenek węgla, powoduje zmiany klimatyczne.

REKLAMA

Bizblog.pl poleca:

Rozmowy o tym, jak się go pozbywać i tak podwyższać bezpieczeństwo w polskich kopalniach trwały od lat. Wreszcie byka za rogi postanowiło złapać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

PGNiG wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem Badawczym podjęło się programu Geo-Metan. Jego wartość szacuje się na ok. 300 mln zł. Dzięki niemu PGNiG może zwiększyć krajowe wydobycie gazu nawet o 30 proc.

Metan z drugiej kopalni

Jak informuje PGNiG, na dniach ma dojść do podpisania umowy z Polską Grupą Górniczą ws. rozszerzenia współpracy w ramach projektu Geo-Metan o drugą kopalnię grupy - KWK Murcki-Staszic. Górnicy obawiają się, że prace związane z wydobywaniem metanu naruszą strukturę złoża. 

Wątpliwości te rozwiewa dr Janusz Jureczka z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, który przypomina, że pięć lat temu odmetanowane było złoże w kopalni Mysłowice-Wesoła. Warunki geotechniczne tych pokładów nie różniły się niczym od tych nieobjętych szczelinowaniem.

Na podstawie podpisanej umowy z PGG w lutym br. PGNiG może wykonywać odwierty do późniejszego wydobywania metanu spod ziemi w KWK Ruda Ruch Bielszowice.

Komercyjna eksploatacja

Jedną z najbardziej znaczących inwestycji w ramach programu Geo-Metan są testy produkcyjne w dwóch odwiertach w Gilowicach w gminie Miedźna na Śląsku. Dotychczasowe wyniki są na tyle optymistyczne, że w PGNiG jak najbardziej na poważnie myśli się o zasilaniu sieci gazowniczej metanem. W tym celu w Gilowicach, w drugiej połowie 2020 r. ma powstać Ośrodek Zbioru Gazu.

Efekty naszych prac w Gilowicach potwierdzają potencjał wydobycia metanu z pokładów węgla. Uzyskaliśmy przypływy gazu w ilościach, które uzasadniają rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji. Po raz pierwszy metan pozyskany ze skał węglonośnych trafi do sieci i będzie mógł być wykorzystany jako czysta alternatywa dla innych paliw używanych w gospodarstwach domowych, firmach i instytucjach

– tłumaczy Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Szacuje się, że na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego w kopalnianych podziemiach uwięzione jest około 193 mld metrów sześciennych metanu.

Zamieniać metan w CO2

REKLAMA

Stężenie metanu w ziemskiej atmosferze podwoiło się na przestrzeni ostatnich 200 lat. Jeszcze w 1800 r. wynosiło 750 ppb (liczba części na miliard), a teraz to 1860 ppb. Metan ma krótszy od dwutlenku węgla czas życia w atmosferze, więc jego moc wraz z upływem kolejnych lat maleje.

Ale i tak w ciągu tylko dwóch dekad metan potrafi zatrzymać około 84 razy więcej ciepła niż CO2. Dlatego naukowcy zaczęli się zastanawiać, czy przypadkiem ziemskiemu klimatowi nie zrobiłby dobrze mechanizm zmieniający w atmosferze metan w dwutlenek węgla.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA