REKLAMA

Rusza produkcja polskiej marihuany. Cena: 30 zł za gram. Szykuje się hit, jakich mało w aptekach

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą produkcję medycznej marihuany przez państwowe instytuty badawcze. To ma otwierać drzwi do rodzimej produkcji, która z powodzeniem może zastąpić susz sprowadzany z Kanady czy Niemiec. Ale w tej beczce miodu jest też duża łyżka dziegciu.

nitrozyniak-CBD-UOKiK
REKLAMA

Stało się to, o co wielu ekspertów nawoływało przez lata. Wreszcie tak zmieniono prawo, że będzie można produkować medyczną marihuanę w Polsce, zamiast sprowadzać ją z zagranicznych upraw. Podpisanie ustawy przez prezydenta kończy legislacyjną drogę i finalizuje porozumienie w tej sprawie między PiS a Kukiz'15. Przyjęte regulacje podwyższają też limit THC w konopiach włóknistych z 0,2 do 0,3 proc. 

REKLAMA

Marihuana medyczna: furtka dla jednego instytutu?

Mimo że zmiana w prawie jest solidna, to nie wszyscy ją popierają. Na przykład aktywista konopny i master grower Paweł „Teone” Leśniański wątpi czy na tym wszystkim zyskają sami pacjenci. Jego zdaniem jednym beneficjentem nowych regulacji będzie Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, który jest ponoć już wyznaczony na głównodowodzącego polską marihuaną medyczną. 

Leśniański miał na ten temat rozmawiać z dr hab. Małgorzatą Łochyńską, szefową IWNiRZ. Przedstawiciele Instytutu na sejmowych komisjach mieli przekonywać, że dzięki rodzimej produkcji ostateczna cena końcowego produktu wyniesie ok. 30 zł. Teraz już nie padają tego typu deklaracje. Łochyńska za to, w rozmowie z „Teone”, miała stwierdzić, że jej zespół ekspertów jest w stanie ustalić cenę po około roku od wejścia w życie nowego prawa. 

Aktywista powołuje się też na rozmowę z dyrektorem jednego z instytutów badawczych, który też bardzo chętnie zająłby się medyczną marihuaną. 

Sporo znaków zapytania w tej sprawie stawia też Konrad Gładkowski, prezes Centrum Medycyny Konopnej.

Marihuana produkowana w Polsce naprawdę będzie tak tania?

Poznański Instytut miał też przekonywać polityków, że raptem 3-4 miesiące po wejściu w życie nowego prawa, gotowy produkt będzie mógł trafić do aptek. Tymczasem eksperci twierdzą, że jest to nie do wykonania w tak krótkim czasie. Sama stabilność gotowego suszu może zająć ich zdaniem nawet pół roku. Podobnie IWNiRZ ma też lawirować w sprawie ceny produkowanej w Polsce medycznej marihuany.

Tymczasem Paweł „Teone” Leśniański wskazuje, że polska marihuana medyczna może być jak najbardziej jeszcze droższa od tej sprowadzanej z zagranicy. Chodzi głównie o zachowanie standardów GMP i GAP, czyli Dobrych Praktyk Rolniczych.

REKLAMA

Zdaniem Gładkowskiego to jednak ruch w dobrą stronę. I krok milowy, jeżeli chodzi o pacjentów marihuany medycznej w Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA