REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zdrowie

Pacjentów w Polsce nie stać na leczenie marihuaną medyczną. Oto prosty sposób, jak to zmienić

Marihuana medyczna jest sprzedawana w polskich aptekach w bardzo różnych cenach. Różnice sięgają nawet kilkuset złotych za opakowanie 10 gramów. Konrad Gładkowski, prezes Centrum Medycyny Konopnej, przekonuje, że wie, jak można pacjentom szybko pomóc.

19.03.2022
7:59
marihuana-medyczna-refundacja
REKLAMA

Cena marihuany medycznej w Polsce nie podlega żadnym regulacjom. Wystarczy podzwonić po paru aptekach w kilku miastach, żeby przekonać się, że różnice potrafią być bardzo drastyczne. Za opakowanie 10 gramów możemy zapłaci od 550 do nawet ponad 800 zł. 

REKLAMA

Katarzyna Gancarz, starszy specjalista ds. komunikacji w Naczelnej Izbie Aptekarskiej, tłumaczy, że o tym jaka będzie obowiązywać marżą - w przypadku marihuany medycznej decyduje sama apteka. I stąd ta dowolność cenowa. Potwierdza to też w rozmowie z Bizblog.pl Konrad Gładkowski, prezes Centrum Medycyny Konopnej.

Aktualnie apteki mogą samodzielnie ustalać marżę cen przy sprzedaży marihuany medycznej. Nie jest ona obecnie lekiem refundowanym - zaznacza.

Jednocześnie wylicza, że przy takich a nie innych cenach standardowa terapia, to koszt kilkuset złotych miesięcznie, ale w przypadku niektórych chorób i uciążliwych objawów miesięczne koszty takiego leczenia, to nawet ok. 2 tys. zł.

Marihuana medyczna: pacjentom pomóc może refundacja

Dzisiaj cena medycznej marihuany w polskich aptekach zależy w głównej mierze od danego miasta, ale też od kursu euro. Swoje dokładają też nałożone podatki. Zdaniem Gładkowskiego sposób na ujednolicenie cen jest bardzo prosty: państwo powinno dopłacać do tego typu terapii.

Największą zmianą, która jest potrzebna w obszarze medycznej marihuany, jest refundacja, jak ma to miejsce w innych krajach zachodnich, gdzie pacjenci mogą liczyć przynajmniej na częściową refundację leku - nie ma wątpliwości szef Centrum Medycyny Konopnej.

Ale nie wszyscy podzielają ten pogląd. Przeciwnikiem refundacji medycznej marihuany jest np. Maciej Kowalski, twórca Kombinatu Konopnego, który uważa, że podobna sytuacja jest w przypadku wielu innych leków. 

Tak działa rynek. Jeśli więc ktoś uzna, że potrzebny jest taki system dla całego obrotu lekami – to w porządku, ale nie ma powodu, żeby medyczną marihuanę traktować inaczej - przekonuje.

Rozpoczęcie produkcji w Polsce obniży cenę marihuany w aptekach

Konrad Gładkowski uważa, że na cenę marihuany medycznej w polskich aptekach można byłoby wpłynąć ewentualnie w jeszcze jeden sposób. Rzecz w rodzimej produkcji, która po ostatnich zmianach prawa, jest już coraz bliżej. Prezes Centrum Medycyny Konopnej zwraca uwagę, że wysoki koszt produktu spowodowany jest przede wszystkim koniecznością sprowadzenia surowca z zagranicy - m.in. z Kanady.

REKLAMA

Po przyjęciu stosownych regulacji, które umożliwiłyby hodowlę konopi w celu uzyskania surowca farmaceutycznego w Polsce – cena produktów opartych na marihuanie medycznej mogłaby spaść, jeżeli jakość surowca produkowanego w Polsce nie będzie odbiegać od aktualnie dostępnych preparatów - twierdzi Gładkowski.

Rodzima produkcja miałaby też wyleczy polskie apteki z czasowych niedoborów medycznego suszu. A dzięki tańszym cenom dostęp do marihuany medycznej zwiększy się też dla tych, których obecnie nie stać na taką terapię.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA