REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Zielone na cenzurowanym. Za resztę Mastercardem możesz płacić

Może i marihuana jest legalna (rekreacyjna i medyczna) w niektórych stanach USA. Ale na szczeblu federalnym konopie indyjskie ciągle pozostają poza prawem. I to okazuje się decydujące dla Mastercard. Gigant właśnie poinformował instytucje finansowe, z którymi współpracuje, żeby nie zezwalały na transakcje związane z marihuaną na swoich kartach debetowych.

29.07.2023
15:48
marihuana-transakcje-mastercard
REKLAMA

W czerwcu 2023 r. Minnesota zalegalizowała marihuanę do celów rekreacyjnych, zezwalając na jej używanie mieszkańcom powyżej 21. roku życia. Tym samym stała się 23 stanem - obok m.in. Arizony, Alaski, Colorado i Kalifornii - gdzie zapalenie skręta nie grozi już żadnymi konsekwencjami prawymi. Ale to wcale nie jest już tak, że wszyscy Amerykanie aprobują te zmiany. Podobnie jest z firmami. Jedna z nich nie chce mieć z marihuaną nic wspólnego. Przynajmniej na razie, póki ta nie stanie się legalna w Stanach Zjednoczonych także na szczeblu federalnym. 

REKLAMA

Zgodnie z naszymi zasadami poinstruowaliśmy instytucje finansowe, które oferują usługi płatnicze handlarzom konopi indyjskich i łączą ich z Mastercard, aby zakończyły tę działalność - informuje Mastercard.

Gigant finansowy tłumaczy, że zawsze wymaga od swoich klientów prowadzenia zgodnej z prawem działalności. A ponieważ rząd federalny USA cały czas uważa sprzedaż konopi indyjskich jako nielegalną - to takie zakupy też nie są dozwolone w systemach Mastercard.

Marihuana: presja na zakupy bez gotówki

Sprawy jeszcze nie komentuje Visa, która jednak wcześniej też utrudniała jak mogła podobne transakcje. Już wcześniej operatorzy kart kredytowych, ale także banki apelowały o wyprzedzenie technologii, które mogą być poza kontrolą prania brudnych pieniędzy i oszustów. Tym samym amerykańscy konsumenci marihuany będą mieli mniej możliwości na zielone zakupy bez gotówki. Dlatego coraz więcej osób zaczyna w tym celu korzystać z systemów debetowych z kodem PIN. 

Więcej osób przeszło na debet PIN w ciągu ostatniego półtora roku, ponieważ bankomaty bezgotówkowe miały problemy. Jeśli rozwiązania debetowe PIN znikną, ludzie pozostaną z zautomatyzowanymi systemami rozliczeniowymi lub gotówką - tłumaczy Tyler Beuerlein, dyrektor ds. strategicznego rozwoju biznesu w Safe Harbor Financial Services, firmie zapewniającej bankowość i udzielanie pożyczek na konopie indyjskie w całym kraju.

REKLAMA

Zielony rynek ma puchnąć jak na drożdżach

Zdaniem niektórych taki ruch Mastercard może dopingować tych, którzy chcą zalegalizować marihuanę na szczeblu federalnym w USA, na co ochotę mają też inwestorzy. I trudno się temu dziwić. Wszak globalny rynek marihuany ma być wart w 2030 r. aż 66,35 mld dol. Obecnie największy konsumentem produktów powstałych na bazie konopi indyjskich jest bezsprzecznie Ameryka Północna. szacuje się, że jest tutaj nawet 25 mln regularnych użytkowników.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA