Gdzie magazynować energię? Nowe urządzenia można montować na balkonach i dachach
Odnawialne źródła energii, takie jak instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła, to dopiero połowa drogi do niskich rachunków. Kluczem do sukcesu jest połączenie OZE z magazynami energii. Interesującą propozycję ma amerykański startup, który za chwilę zacznie sprzedawać na rynku europejskim specjalne systemy do przydomowej instalacji.

Przy obecnie polityce klimatycznej UE cena energii nie zależy wyłącznie od tempa zastępowania przede wszystkim węgla i gazu ziemnego też przez odnawialne źródła energii. Kluczowe są także odpowiednie magazyny energii. Nie tylko w skali państwa, ale też pojedynczego użytkowania. Ale jeżeli Kowalski oprócz dziesiątek tysięcy złotych wydanych na panele fotowoltaiczne i pompę ciepłe, ma zaciągać kolejny kredyt jeszcze na przydomowy magazyn, to jest ro misja raczej z góry skazana na porażkę.
Nawet po uruchomieniu od nowa programu Czyste Powietrze czy kolejnej edycji bardzo popularnego w Polsce systemu dopłat Mój Prąd, na taki luksus będą mogli sobie pozwolić wyłącznie nieliczni, ci najzamożniejsi. A co z resztą? Im naprzeciw wychodzi propozycja amerykańskiego startupu Zendure, który właśnie ogłosił dwa nowe rozwiązania do magazynowania energii domowej na rynek europejski.
Magazyny energii na balkonie i na dachach
Jeden z nich można montować na przydomowych balkonach, a drugi na dachach. W pierwszym przypadku mowa jest o magazynie energii SolarFlow 800 Pro, a w drugim o systemie SolarFlow 2400 AC-coupled, przeznaczonym do instalacji fotowoltaicznych na dachach. Oba produkty wyposażone są w sztuczną inteligencję. Jak zapewnia startup z USA: będą gotowe do zamówienia w przedsprzedaży już od 1 kwietnia.
Oba produkty są wyposażone w system zarządzania energią domową ZENKI, który optymalizuje przepływy energii, ucząc się na podstawie danych o zużyciu i analizując czynniki, takie jak prognozy pogody, pojemność baterii i dynamiczne taryfy od ponad 700 europejskich dostawców, aby tworzyć spersonalizowane plany energetyczne - przekonuje startup akumulatorowy Zendure, cytowany przez ess-news.com.
Twórcy obu przydomowych magazynów energii twierdzą, że dzięki inteligentnemu przesunięciu obciążenia i dostosowaniom w czasie rzeczywistym, system zarządzania energią ZENKI może zmniejszyć zależność od sieci energetycznej i zaoszczędzić nawet do 42 proc. kosztów energii.
Energię słoneczną nawet w warunkach słabego oświetlenia
Magazyn SolarFlow 2400 AC to dwukierunkowy akumulator hybrydowy o mocy 2,4 kW, z przeznaczeniem dla właścicieli dachowych paneli fotowoltaicznych. Jest wyposażony w akumulator o pojemności magazynowej 2,88 kWh. Jak zaznacza Zendure: do systemu można dodać pięć dodatkowych akumulatorów, zwiększając tym samym całkowitą pojemność magazynową do 17,28 kWh.
Jest on skierowany szczególnie do właścicieli instalacji fotowoltaicznych, którzy nie mają jeszcze systemu magazynowania lub chcą obniżyć koszty energii elektrycznej dzięki taryfom opartym na czasie użytkowania. Technologia półprzewodników z węglika krzemu trzeciej generacji zapewnia maksymalną wydajność, a ogólna wydajność konwersji wynosi do 96,5 proc. - zapewnia amerykański startup.
Więcej o magazynach energii przeczytasz na Spider’s Web:
Z kolei SolarFlow 800 Pro łączy mikroinwerter, sterownik huba i akumulator w konstrukcji typu „wszystko w jednym”. Potrafi obierać moc wejściową instalacji fotowoltaicznej do 2,6 kW. Tutaj zintegrowany akumulator ma pojemność magazynową 1920 Wh i można go rozszerzyć o maksymalnie do 11,52 kWh.
Dzięki niskiemu napięciu rozruchowemu SolarFlow 800 Pro niezawodnie generuje energię słoneczną nawet w warunkach słabego oświetlenia - utrzymuje startup Zendure.