REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Chcą zarabiać, sprowadzając konopie z Portugalii. Szkoda, że nie wyhodują tych roślin w Polsce

Chociaż zgodnie z prawem w Polsce instytucje badawcze, nadzorowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, mogą uprawiać konopie indyjskie, to na razie z tej okazji jeszcze nikt nie skorzystał. Rodzimi dystrybutorzy nie mają zatem innego wyjścia, jak tylko dogadywać się z zagranicznymi producentami.

27.04.2023
11:25
konopie-w-aptekach-Portugalia
REKLAMA

Chociaż już w 2022 r. w Polsce weszło w życie nowe prawo, dzięki któremu można uprawia konopie indyjskie w celu pozyskania surowca farmaceutycznego, to jednak nikt z tych regulacji na razie nie skorzystał.

REKLAMA

Wychodzi na to, że na razie nikt nie chce się wychylać poza szereg. Nawet Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu wnioskował ostatnio do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w sprawie przetwarzania i dystrybucji konopi, ale nie produkcji. Dlatego polskie firmy z branży konopnej muszą radzić sobie inaczej.

Notowana na rynku NewConnect spółka Cosma S.A. podpisała właśnie umowę z portugalskim dostawcą surowców farmaceutycznych - SOMAI Pharmaceuticals Unipessoal LDA. Dzięki temu porozumieniu polska firma będzie dystrybuować olejki, zawierające w składzie surowce farmaceutyczne pochodzące z konopi – CBD i THC.

Dzięki nawiązanej współpracy z portugalską firmą będziemy w stanie zwiększyć komfort pacjentów poprzez zapewnienie im stałego dostępu do leków bazujących na marihuanie medycznej - przekonuje Łukasz Kręski, przewodniczący rady nadzorczej i współzałożyciel spółki Cosma S.A.

Konopie z Portugalii mają zadbać o zysk polskiej spółki

Cosma chce sprowadzać z Portugalii produkty konopne przeznaczone dla osób z dolegliwościami: reumatycznymi, bólowymi, onkologicznymi oraz neurodegeneracyjnymi. Przedstawiciele spółki nie ukrywają, że liczą na to, że przełoży się to na znaczący wzrost jej przychodów. Prognoza sprzedaży w ramach zawartej umowy w pierwszym roku dystrybucji zakłada od 2 do 4 mln zł. 

Zawarcie umowy z kolejnym dostawcą specjalnej linii produktowej CBD/THC, w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy naszych wyników finansowych - nie ma cienia wątpliwości Łukasz Kręski.

Portugalskie produkty konopne powinny pojawić się na polskim rynku w 2024 r. Będą dystrybuowane na receptę w sieciach aptek, między innymi w SuperPharm, Dr. Max i Zdrowit.

Portugalia jest jednym z niewielu krajów europejskich, który zezwala na uprawę konopi w warunkach kontrolowanych, a następnie przetwarzania ich na inne wyroby farmaceutyczne. Już w ub.r. Cosma (wcześniej Cosma Cannabis Sp. z o.o.), podpisała umowę na dostawę kwiatostanów medycznej marihuany z portugalską firmą CannPrisma. 

Połączenie spółek na zasadach tzw. odwrotnego przejęcia

Spółka Cosma w takiej formie na NewConnect obecna jest od 31 marca br. Właśnie wtedy doszło do połączenia spółki Cosma Cannabis Sp. z o.o. z firmą Cosma Group S.A., już notowaną na rynku NewConnect.

Połączenie nastąpiło na zasadach tzw. odwrotnego przejęcia, w wyniku czego powstała spółka Cosma S.A. Cały majątek Cosma Cannabis wniesiono tym samym do Cosma Group. Udziałowcom Cosma Cannabis przydzielono zaś nowe akcje Cosma Group. Łącznie wyemitowano ponad 44 mln akcji zwykłych na okaziciela serii H. Cenę emisyjną ustalono na poziomie 1,44 zł za jedną akcję.

REKLAMA

W przyszłości zamierzamy m.in. przeprowadzać emisje akcji lub pozyskiwać finansowanie dłużne, które pozwoli nam na zainwestowanie w kolejne surowce farmaceutyczne pochodzenia roślinnego, przeznaczone do dystrybucji w Europie - zapowiada Przemysław Lahuta, prezes i współzałożyciel spółki Cosma S.A.

Po połączeniu spółek dotychczasowi akcjonariusze Cosma Group posiadają łącznie 9,86 proc. akcji w spółce Cosma S.A., a udziałowcy Cosma Cannabis 90,14 proc.. W planach firmy jest dalszy rozwój kanałów sprzedaży, poprzez wejście do kolejnych sieci aptecznych, pozyskanie kilkuset nowych punktów sprzedaży oraz rozwój współpracy ze środowiskiem lekarskim. Dotychczasowa działalność spółki będzie także rozszerzona o wprowadzenie na rynek nowych produktów z kategorii consumer health oraz surowców farmaceutycznych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA