Komornik zajął ci konto w banku? Tak je odblokujesz
Zajęcie konta bankowego to niemal standardowa procedura w egzekucji komorniczej. Jeśli tylko znajdują się na nim środki pieniężne lub wpływają one regularnie, zaspokojenie wierzyciela nie będzie tak problematyczne, jak przy zbyciu ruchomości i nieruchomości. Zajęcie rachunku jest jednak problematyczne dla dłużnika. Sprawdź, co zrobić, jeśli komornik je zablokował.

Zajęcie rachunku bankowego – jak przebiega?
Komornik niemal zawsze w pierwszej kolejności zajmuje rachunek bankowy dłużnika. Jego celem jest oczywiście jak najszybsze uzyskanie pieniędzy na zaspokojenie wierzycieli. Od strony technicznej proces ten wygląda następująco:
- komornik uzyskuje wgląd do kont dłużnika, które następnie może zająć (m.in. dzięki systemowi Ognivo),
- bank najpóźniej w kolejnym dniu roboczym otrzymuje elektroniczne zawiadomienie o zajęciu,
- informacja o zajęciu konta przekazywana jest jego właścicielowi,
- blokowane są środki do wysokości kwoty zadłużenia wraz z odsetkami.
Jeśli nie masz wystarczających środków, by spłacić zadłużenie, bank pozostawi do twojej dyspozycji wyłącznie kwotę o równowartości 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (chyba, że spłacasz długi z tytułu alimentów). Komornik nie ma też prawa zająć pieniędzy wypłacanych w ramach świadczeń socjalnych i alimentacyjnych (na dzieci). Do pozostałych pieniędzy nie będziesz miał dostępu.
Rola banku w egzekucji komorniczej
Zajęcie rachunku bankowego niemal zawsze budzi sprzeciw i lęk. Nic więc dziwnego, że chcąc podjąć jakiekolwiek działania, w pierwszej kolejności kontaktujesz się z bankiem. Musisz jednak pamiętać, że bank jedynie pośredniczy w egzekucji, wykonując „polecenia” komornika. Nie może on we własnym zakresie ani zablokować, ani odblokować rachunku.
Więcej o komornikach przeczytasz na Bizblog.pl:
Jak postępować w przypadku zajęcia konta przez komornika?
Najprostszym sposobem,, by zdjąć zajęcie komornicze, jest spłata zadłużenia. W tym celu możesz porozumieć się z wierzycielem i dążyć do rozłożenia płatności na raty. Pamiętaj jednak, że wierzyciel nie musi zgodzić się na twoje warunki ani nawet na polubowne uregulowanie długu. Jeśli jednak dojdziecie do porozumienia, to on jest odpowiedzialny za przekazanie informacji do komornika, który po potwierdzeniu ugody odblokowuje konto. Nie wysyłaj powiadomień o ugodzie do banku – konto i tak nie zostanie odblokowane bez zgody prowadzącego egzekucję.
Czy można wypłacić pieniądze z zablokowanego konta?
Komornik nie informuje z wyprzedzeniem o zajęciu konta – jego właściciel otrzymuje wiadomość dopiero po dopełnieniu wszelkich formalności. Jeśli jednak toczy się przeciwko tobie postępowanie, możesz przypuszczać, że komornik w pierwszej kolejności będzie chciał zająć twój rachunek. Post factum nie wypłacisz z niego pieniędzy, ale – przynajmniej w teorii – możesz zrobić to wcześniej. Tyle tylko, że komornik dowie się o założeniu nowego rachunku, na który przekażesz środki. Zatem jest to rozwiązanie chwilowe. Oczywiście, możesz też trzymać pieniądze „w skarpecie”, ale zgodnie z art. 300 Kodeksu karnego takie działanie może być uznane za utrudnianie podejmowania czynności komorniczych.
Blokada rachunku bankowego – jakie masz prawa?
Komornik, który prowadzi egzekucję z rachunku bankowego, nie ma prawa zająć świadczeń socjalnych, na przykład 800+. Jednak, aby zachować te środki na koncie, musisz złożyć wniosek o ograniczenie egzekucji. Skieruj go bezpośrednio do komornika, wskazując świadczenia, które pobierasz. Pamiętaj, aby zrobić to jak najszybciej – termin przekazania pieniędzy na konto może być zbieżny ze wszczęciem egzekucji. Istnieje więc ryzyko, że nie środki zostaną zajęte przed złożeniem wniosku.
Blokada rachunku bankowego nie oznacza braku możliwości zawarcia ugody z wierzycielem ani spłaty zadłużenia. Musisz jednak dopilnować, aby po ewentualnym podpisaniu ugody wierzyciel dopełnił formalności. Dopiero wtedy twój rachunek zostanie odblokowany.
Pamiętaj, aby pod wpływem emocji nie podejmować pochopnych działań. Jeśli nie wiesz, jak sobie pomóc, skontaktuj się z prawnikiem. Jakakolwiek próba bezprawnej ucieczki od egzekucji może zostać źle odebrana, narażając cię na odpowiedzialność.