REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Nowa awantura o Polski Ład i składki. Podatnicy nie mogą uwierzyć w to, co zrobiła skarbówka

Składka zdrowotna to pojęcie, które powoli zaczyna wywoływać u podatników koszmary senne. Polski Ład wprowadził w rozliczanie z ZUS-em wiele zamieszania. W niektórych sytuacjach może być sporo wyższa niż podatek dochodowy. W sprawie takich sytuacji głos zabrała skarbówka, stając tym razem po stronie przedsiębiorców.

28.01.2022
13:42
protest-w-skarbowce-pensje
REKLAMA

Przedsiębiorcy alarmowali, że towar, którego nie zdążyli sprzedać w ubiegłym roku może ich wiele kosztować po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład. O co chodzi?

REKLAMA

Z Polskiego Ładu znika różnica remanentów

Właścicielka biura rachunkowego Meritum Magdalena Michałowska, opisując łamach „Rzeczpospolitej” zamieszanie z rozliczaniem składek, podała następujący przykład:

Na koniec 2021 r. przedsiębiorca ma w magazynie towar za milion złotych. W lutym sprzedaje go za 1,2 mln zł, a więc w deklaracji PIT będzie musiał zapłacić podatek od dochodu, czyli 200 tys. zł. Inaczej wygląda sprawa ze składką zdrowotną. Zostanie naliczona od 1,2 mln zł, a to oznacza, że sięgnie prawie 59 tys. zł – o 20 tys. zł więcej niż podatek dochodowy.

Gdyby składka zdrowotna została obliczona od faktycznego dochodu, to wyniosłaby 9,8 tys. zł. Różnica jest ogromna

– tłumaczyła Michałowska.

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz apelował o zmianę tych przepisów i alarmował, że część właścicieli firm będzie musiała się zadłużać, by znaleźć pieniądze na opłacenie składki.

undefined

Skarbówka w końcu się zreflektowała

Zmiany zapowiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Jego zdaniem kwestia różnic remanentowych musi zostać poprawiona.

REKLAMA

Tych postulatów, które przedsiębiorcy do nas kierują w ramach systemu podatkowego po 1 stycznia, jest nieco więcej. W dialogu z przedsiębiorcami taki pakiet zmian przygotujemy. Tam też będzie amortyzacja

– dodał Soboń
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA