REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Jak nie zapłacić składki zdrowotnej od stycznia? Polskie firmy uciekają przed Polskim Ładem

Dodatkowy podatek dochodowy o stawce 9 proc., który został karnawałowo przebrany za „składkę zdrowotną”, wchodzi już od 1 stycznia. Polscy przedsiębiorcy robią, co mogą, by uniknąć wzrostu obciążeń fiskalnych, ale pole manewru jest dość niewielkie. W nieco lepszej sytuacji są spółki.

07.12.2021
13:07
zwolnienie-ze-składek-ZUS-termin
REKLAMA

Jak pisze „Rzeczpospolita”, po wejściu w życie Polskiego Ładu członkowie zarządu z powołania będą obciążeni 9-proc. składką zdrowotną i będzie ona naliczana od wynagrodzenia brutto. Spółka będzie musiała o tyle pomniejszyć ich wynagrodzenie, a członków zarządu (czyli siebie) zgłosić do ZUS-u. Dotyczy to aż czterech na pięć spółek w Polsce.

REKLAMA

Dla rządu Mateusza Morawieckiego jest to „realizacja zasady solidaryzmu społecznego”, bo tak wprowadzenie nowego podatku wzniośle uzasadniono w uzasadnieniu ustawy podatkowej Polskiego Ładu. Obecnie członkowie zarządu z powołania nie płacą składki zdrowotnej, ale to się zmieni już za nieco ponad trzy tygodnie.

undefined

Albo się nic nie zmieni, o ile spółka postanowi wykorzystać opisany w „Rzeczpospolitej” fortel. Cytowany przez gazetę Michał Gądek, radca prawny w kancelarii Michał Gądek i Partnerzy, wskazuje, że kluczem do uniknięcia dodatkowego podatku składki zdrowotnej jest jeden z zapisów Kodeksu spółek handlowych.

Zamiast wypłacać wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu, firmy mogą przyznać wspólnikom wynagrodzenie za świadczenia na rzecz spółki, a w takim przypadku składki zdrowotnej nie trzeba płacić. Rząd przyjmował przepisy Polskiego Ładu w takim pośpiechu, że nie zauważył tej i innych furtek. Jak zaznacza „Rzeczpospolita”, ZUS dotychczas nie kwestionował takiej praktyki wynagradzania wspólników, ale oczywiście pewności, że to się nie zmieni, nie ma.

Przejście z wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka zarządu na wynagrodzenie za świadczenie na rzecz spółki musi zostać sformalizowane, czyli konieczna jest zmiana umowy spółki. Nie można z tym zwlekać, bo taka umowa obowiązuje dopiero od chwili zarejestrowania przez KRS, a to może chwilę potrwać, zwłaszcza w tak gorącym okresie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA