REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Zagraniczne korpo ogrywają skarbówkę jak chcą. „Dostali miliard pomocy, zapłacili pół miliona podatku”

Duże firmy z zagranicy płacą w Polsce śmiesznie niskie podatki, podczas gdy polscy przedsiębiorcy są dociskani podatkami i oskarżani o kombinatorstwo. Tak wygląda system podatkowy w Polsce okiem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Fiskus traci na tym dziesiątki miliardów złotych rocznie.

05.11.2021
7:01
Zagraniczne korpo ogrywają skarbówkę jak chcą. „Dostali miliard pomocy, zapłacili pół miliona podatku”
REKLAMA

Volkswagen płacąc w ciągu 5 lat zaledwie pół miliona zł podatku CIT, otrzymał pomoc publiczną o wartości niemal miliarda złotych. Dopłacamy do montowni!

– napisał na Twitterze prezes ZPP Cezary Kaźmierczak.
REKLAMA

ZPP podkreśla, że takich przypadków jest zdecydowanie więcej, określając je zbiorczo mianem „Księgi wstydu Ministerstwa Finansów”. Związek podkreśla, że zagraniczni inwestorzy, prowadzący zazwyczaj działalność w formie spółek kapitałowych, będą mogli liczyć w Nowy Ładzie na kolejne ulgi. Ciężar podatkowy zostanie w tym czasie przerzucony na małe i średnie przedsiębiorstwa.

Nowy Ład bije w małe firmy

O co chodzi? Pod koniec września „Rzeczpospolita” ostrzegała, że podatek od korporacji, który zamierza wprowadzić rząd w rzeczywistości uderzy w polskich przedsiębiorców. Resort finansów chce objąć daniną firmy wykazujące zysk poniżej 1 proc. obrotu. A to w branży handlowej dość powszechne zjawisko, co może wpędzić w tarapaty tysiące małych firm.

Fakty są jasne: o ile polscy przedsiębiorcy, których niektórzy przedstawiciele instytucji publicznych opisują jako „kombinatorów”, generalnie rzetelnie rozliczają się ze swoich podatków, o tyle w przypadku spółek kapitałowych panuje podatkowa dobrowolność 

– komentuje Jakub Bińkowski, Członek Zarządu i Dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.

Polska luka w CIT

Podobne zastrzeżenia wobec polskiego systemu podatkowego wysuwa Polskie Towarzystwo Gospodarcze. Nierówności najbardziej rzucają się w oczy w branży handlowej. Zdecydowanie największy CIT płaci właściciel Biedronki firma Jeronimo Martins - ponad 600 mln zł. W tym czasie Eurocash, Auchan i Tesco w ramach CIT odprowadzają kilka milionów złotych rocznie.

Optymalizacja nie jest wyłącznie domeną sieci handlowych. ZPP przygotowało podsumowanie CIT-u płaconego przez francuskie firmy w Polsce. W wielu przypadkach podatek nie przekracza nawet pół procenta przychodów. Luka w polskim CIT – pisze związek – kosztuje budżet państwa 35 mld zł

 class="wp-image-1591009"
REKLAMA

Zdaniem Kamili Sotomskiej, Zastępcy Dyrektora Departamentu Prawa i Legislacji ZPP, tłumaczenie niskich podatków skalą inwestycji ze strony korporacji jest nieprzekonujące. Ekspertka zauważa, że w telekomunikacji czy e-commerce wszyscy przeznaczają pieniądze na rozwój. Jednocześnie różnice w efektywnej skali opodatkowania są ogromne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA