REKLAMA
 1. bizblog
 2. Podatki

Wiele korporacji płaci minimalny CIT. Budżet traci na tym miliardy złotych rocznie

Skarb Państwa mógłby zyskać na uszczelnieniu CIT kilkanaście miliardów złotych – czytamy w raporcie Polskiego Towarzystwa Gospodarczego. Największy problem występuje w branży handlowej, w której gros podatku od firm odprowadzają tylko trzy podmioty.

17.12.2020
16:31
samorządy-pod-finansową-kreskącentralna-informacja-emertalna
REKLAMA

Polskie Towarzystwo Gospodarcze przeanalizowało wysokość CIT za lata 2012-2019. Okazało się, że w niektórych sektorach gospodarki firmy działające w Polsce nie płacą podatku CIT albo płacą go w wysokości niewspółmiernej do udziałów rynkowych.

REKLAMA

Niepłacenie podatków ciągle jest w modzie, szczególnie jeśli chodzi o podatek dochodowy

– podkreśla PTG

Biedronka, Rossmann, Lidl i długo nic

Te nierówności najbardziej rzucają się w oczy w branży handlowej. Zdecydowanie największy CIT płaci właściciel Biedronki firma Jeronimo Martins. W ubiegłym roku odprowadziła ona do budżetu ponad 600 mln zł. Następne 200 mln zł to dzieło Rossmanna. Około 100 mln zł zapłaciła natomiast w 2019 r. podatkowa spółka Lidla.

Po kilkadziesiąt milionów wpłacają do budżetu Kaufland i Carrefour. Następni w kolejce, czyli Eurocash, Auchan i Tesco, mogli już policzyć miliony wpłacone w ramach CIT na palcach obu rąk.

Branża tytoniowa z jednym dużym płatnikiem

Duże nierówności są również w branży tytoniowej. Tu zdecydowanie największym płatnikiem jest Philip Morris Polska Distribution, który tylko w ubiegłym roku zapłacił ponad 227 mln zł podatku. Koncern płaci w formie CIT blisko trzy razy więcej niż wszyscy jego rynkowi konkurenci razem wzięci (ich łączny CIT za ubiegły rok to 79 mln zł).

To zresztą historia, która w branży tytoniowej powraca jak bumerang od kilku ładnych lat. Polskie Towarzystwo Gospodarcze zwraca też uwagę na jeszcze jeden, dość zastanawiający fakt. Dlaczego - pyta PTG - drugim największym płatnikiem CIT w tej branży jest firma Imperial Tobacco Polska S.A. (31 mln zł CIT w 2019 roku), który ma najniższe przychody ze wszystkich firm z tego sektora?".

Polskie Towarzystwo Gospodarcze zwraca przy tym uwagę, że zgodnie z informacjami prasowymi BAT Polska Trading Sp. z o.o., JTI Polska Sp. z o.o. i Imperial Tobacco Polska S.A. reprezentują prawie 70 proc,. rynku wyrobów tytoniowych.

Dlaczego więc cała trójka odprowadza do budżetu państwa niewiele ponad 30 proc. podatku CIT?

– zastanawia się autor raportu

Duży rozstrzał widać również w branży motoryzacyjnej. Największe podatki płaci Volkswagen Poznań sp. o. o. Jej udział w CIT całe branży jest o kilkadziesiąt procent większy niż udział w przychodach. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Volkswagen Group Polska.  

Nieproporcjonalnie niski podatek płaci za to Toyota, Opel i Renault. Volkswagen Motor Polska nie płaci go natomiast w ogóle.  

Coca Cola jak Mlekovita?

Najbardziej egalitarną z analizowanych branż okazała się branża spożywcza. Liderami są tu Nestle i Mars, które przez ostatnie dwa lata wpłaciły odpowiednio 180 mln i 158 mln zł. Pozostałe spółki nie pozostają jednak daleko w tyle. Takie marki jak Sokołów, Mlekovita czy Coca-Cola również płacą dziesiątki milionów CIT rocznie.

Choć przypadek tej ostatniej wzbudził zainteresowanie PTG. Coca Cola wykazuje bowiem w Polsce wysokie przychody, ma również jeden z najwyższych poziomów rentowności wśród firm uwzględnionych w zestawieniu. Mimo to jej ubiegłoroczny CIT to zaledwie 56 mln zł.

Czy globalna strategia tego podmiotu w zakresie optymalizowania obciążeń podatkowych realizowana jest również w Polsce?

– pyta PTG

Raport PTG pokazuje, że w zakresie uszczelniania CIT jest jeszcze wiele do zrobienia. Instytucja ocenia, że bez usprawienia systemu podatkowego podnoszenie danin mija się z celem i nie przyniesie wzrostu wpływów do budżetu.

Warto przy tym zauważyć, że pewne działania zostały już podjęte. Resort Finansów ocenia, że dzięki reformom systemu podatkowego z lat 2016-2018 wpływy do budżetu wzrosły w 2018 r. o 4,8 mld zł - do 34,6 mld. Rok później było jeszcze lepiej. CIT wniósł do niemal 40 mld zł.

Ministerstwo wprowadziło również od stycznia 2021 r. obowiązek informowania przez przedsiębiorców o realizowanej strategii podatkowej, zgodnie z nowowprowadzanymi przepisami CIT. Dotyczy on podmiotów, których obroty przekraczają 50 mln euro.

REKLAMA

Najwięksi płatnicy CIT w Polsce według branż:

 • Branża handlowa: Jeronimo Martins Polska SA – 624 mln zł CIT w 2019 roku
 • Branża telekomunikacyjna: P4 Sp. z o.o. – 269 mln zł CIT w 2019 roku
 • Branża tytoniowa: Philip Morris Polska Distribution Dp. Z o.o. – 227 mln zł CIT w 2019 roku
 • Branża alkoholowa: Kompania Piwowarska SA – 145 mln zł CIT w 2019 roku
 • Branża IT: pl Sp. z o.o. – 138 mln zł CIT w 2019 roku
 • Branża budowlana: Budimex SA – 123 mln zł CIT w 2019 roku
 • Branża motoryzacyjna: Volkswagen Poznań Sp. z o.o. – 116 mln zł CIT w 2019 roku
 • Branża spożywcza: Nestle Polska SA – 96 mln zł CIT w 2019 roku
 • Branża medialna: Telewizja Polsat Sp. z o.o. – 91 mln zł CIT w 2019 roku
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA