Inwestycje w aparthotele nie tak atrakcyjne, jak je malują. UOKiK wchodzi do gry
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy firmy oferujące na sprzedaż lokale w aparthotelach w miejscowościach turystycznych nie ukrywają przed prywatnymi inwestorami prawdziwych kosztów ich utrzymania, sztucznie podkręcając ich zyskowność. To może oznaczać złamanie praw konsumentów i poważne problemy z UOKiK-iem. Termy Uniejów dostały za to już 200 tys. zł kary, a postępowania są prowadzone w sprawie inwestycji Mikołajkach, Zakopanem, Łebie czy Gdańsku.
UOKiK poinformował, że nałożył na Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Termy Uniejów kary w łącznej wysokości ponad 200 tys. zł. Jednym z zarzutów było to, że spółka przekazywała potencjalnym inwestorom nieprawdziwe informacje o zakładanym zysku, zawyżając jego wysokość. Urząd uznał, że wprowadzało odbiorców w błąd w zakresie danych, które są kluczowe w podejmowaniu decyzji o zakupie takiego lokalu na wynajem dla turystów.
Apartamenty na wynajem
W kolejce do ewentualnego nałożenia kar są już kolejne spółki oferujące na sprzedaż lokale w systemie condo- i apartholeli w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie. UOKiK prowadzi dziesięć postępowań w takich sprawach, analizując informacje na stronach internetowych i w materiałach sprzedażowych. Przedmiotem analiz są też umowy zawierane z podmiotami oferującymi condo- i aparthotele oraz umowy dalszego najmu zakupionych lokali.
Toczące się postępowania UOKiK-u dotyczą następujących inwestycji: apartamenty w Świeradowie (ABInvestHouse), Mercure Szczyrk Resort (Beskid Resort Properties), Solmarina Gdańsk (Dekpol Deweloper), Forest Park w Świeradowie Zdroju (Forest Park D. Surynt R. Urbanik), Linea Mare Pobierowo (Morris & Lloyd Broker), Saltic Apartamenty w Łebie (Oak Property), Witkac Residence Zakopane (Platan Hotels & Resorts), Radisson Blu Resort w Międzywodziu (Sea Invest Gabryjelski Kocwa), Zdrojowa Invest w Dźwirzynie (Vacation Club 2), Brzegova w Mikołajkach (Vanto Estate).
Więcej o prawach konsumenta przeczytacie w tych tekstach:
Co sprawdza urząd? Jak wyjaśnia, celem tych analiz jest ustalenie, czy firmy oferujące inwestycje w condo- i aparthotele rzetelnie informują kupujących o wszelkich aspektach i uwarunkowaniach transakcji. Wyjaśnia, że wstępne obserwacje mogą budzić wątpliwości co do nadmiernego eksponowania atutów i korzyści z inwestycji, bez zwracania uwagi na możliwe ryzyka. UOKiK dodaje, że sposób prezentowania zysku może być elementem strategii marketingowej, która nie uwzględnia w komunikacji takich czynników, jak np. sezonowość wynajmu czy koszty utrzymania, przez które rentowność może być znacznie niższa niż deklarowana.
Inwestycja alternatywna
Przed podjęciem decyzji o inwestycji w lokale komercyjne, warto bardzo wnikliwie zapoznać się z warunkami takiej oferty. Zwróćmy uwagę na sposób finansowania, zabezpieczenia oraz to, czy przewidywany zysk nie bazuje na nierealistycznym scenariuszu. Dopiero pełna, rzetelna i wszechstronna analiza pozwala na podjęcie świadomej decyzji inwestycyjnej, która powinna uwzględniać akceptowalne dla konsumentów ryzyka utraty powierzanych przedsiębiorcy środków bądź niższych niż oczekiwane stóp zwrotu z kapitału. Apelujemy do konsumentów o ostrożność i rozwagę przy wyborze tego rodzaju inwestycji na lata – mówi prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny.
Zakup lokali w condo- i aparthotelach to formy alternatywnych inwestycji w nieruchomości komercyjne. Konsument może się spotkać z ofertą zakupu własnego apartamentu położonego najczęściej w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach. Kupujący taką komercyjną nieruchomość może z niej korzystać przez określony czas w roku, a przez pozostały czas jest ona wynajmowana w systemie hotelowym. Lokale takie mają charakter użytkowy i w większości przypadków nie są chronione przez przepisy ustawy deweloperskiej.