REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Gospodarka

Wcale nie przesadzam: inflacja wystrzeliła. Ekonomiści zakładają się, jak wysoko poszybuje

Główny Urząd Statystyczny potwierdził szybki odczyt opublikowany 7 stycznia. Inflacja CPI w grudniu wzrosła o 3,4 proc., najwięcej od ponad siedmiu lat. Ekonomiści zakładają się, ile wyniesie na koniec I kwartału.

15.01.2020
12:04
Inflacja poszła w górę. Czekamy na decyzję RPP
REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2019 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,4 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,1 proc.i towarów – o 2,4 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,8 proc. (w tym usług – o 1,5 proc. i towarów – o 0,5 proc.) – podał w środę GUS.

REKLAMA

Ekonomiści spodziewali się, że ceny towarów i usług w grudniu wzrosną o 2,9 proc.

Skok inflacji w grudniu zawdzięczamy przede wszystkim dynamicznemu wzrostowi cen usług – transportowych, telekomunikacyjnych oraz ubezpieczeń. To w ujęciu rok do roku.

Wszystko to presja popytowa, a nie ceny regulowane (śmieci). Nie zmieniamy prognoz CPI w I kw. 2020 r. wzrośnie powyżej 4 proc.

– zapowiadają ekonomiści ING.
 class="wp-image-1052685"
Źródło: GUS

W porównaniu z grudniem poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 7,5 proc.), mieszkań (o 1,6 proc.), restauracji i hoteli (o 5,4 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 3,6 proc.) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 1,69 p. proc., 0,41 p. proc., 0,34 p. proc. i 0,23 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,06 p. proc. W ujęciu miesięcznym najbardziej poszły w górę ceny transportu (o 3,8 proc.) i żywności (o 1,3 proc.), które podwyższyły wskaźnik CPI odpowiednio o 0,37 p. proc. i 0,31 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia o 0,8 proc. obniżyły ten wskaźnik w stosunku do listopada o 0,04 p. proc. – wyliczył GUS.

Zła wiadomość. Wzrost inflacji będzie jeszcze wyższy

Inflacja bazowa wyniosła w grudniu 3,1 proc. To zła wiadomość, bo zwykle oznacza trwalszy trend niż wzrost sezonowy wywołany na przykład przez droższe w zimie warzywa i owoce. Dlatego ekonomiści przewidują, że w I kw. 2020 r. CPI wzrośnie powyżej 4 proc. Sami ekonomiści mBanku są zdania, że skoczy do 4,5 proc.

 class="wp-image-1058673"
Sonda na profilu twitterowym ekonomistów mBanku.

Narodowy Bank Polski oblicza inflację bazową, żeby sprawdzić, czy powinien podnieść stopy procentowe, czy nie. Nie bierze wówczas pod uwagę grup towarów i usług, których ceny są najbardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne, takich jak żywność czy paliwa. Żeby spowolnić wzrost cen Rada Polityki Pieniężnej może podnieść stopy procentowe i wtedy będziemy płacić wyższe raty w banku, ale też dostaniemy wyższy procent, jeśli oszczędzamy.

REKLAMA

W grudniu ceny wzrosły najbardziej od końca 2012 roku. Przypomnijmy, że referencyjna stopa procentowa wynosiła wówczas 4,25 proc., tymczasem od marca 2015 roku jest to 1,5 proc., najniżej w historii. Czy zatem doczekamy się reakcji Rady Polityki Pieniężnej? Przekonamy się zapewne w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA