REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ile polskich startupów zarabia?

65 proc. startupów generuje przychody, a połowa zarabia więcej, niż rok temu. Widać jednak znaczne ochłodzenie na rynku VC. Jaki obraz polskiego runku pokazuje badanie Startup Poland?

14.01.2024
4:08
Ile polskich startupów zarabia?
REKLAMA

Pomimo fatalnych wieści z  rynku kapitałowego coraz mniej chętnie finansującego startupy sytuacja w większości polskich firm technologicznych jest w tej chwili lepsza niż przed rokiem. Być może jest to właśnie odsunięty w czasie efekt wcześniejszych rund i umiejętnego wykorzystania pieniędzy pozyskanych już wcześniej od inwestorów – czytamy w raporcie.

REKLAMA

Raport został przygotowany na podstawie badania, w którym wzięło udział 4841 osób, związanych ze startupami, działającymi na rynku nie więcej niż 10 lat. Zdecydowana większość z nich to twórcy firm; mniejsza część to prawnicy startupów.

Krajobraz finansowania startupów porównuje się z 2019 rokiem

Przez pierwsze 9 miesięcy 2023 roku do polskich startupów popłynęło blisko 1,3 mld zł. To więcej niż w całym 2019 roku. Podobną rzecz można odnieść również do roku kolejnego, ale już tylko kiedy odejmiemy mega-rundy Booksy, Brainly czy ICEYE. Takich outliers nie było bowiem w niedawno minionym roku.

 class="wp-image-2313712"
Dane o polskim rynku VC (w mln zł) za PFR Ventures i Inovo VC.

W  drugiej połowie roku zaczęliśmy odnotowywać istotny spadek liczby rund zalążkowych. Przyczyną są dwa nakładające się zjawiska: globalny spadek wycen i liczby transakcji, ale też zakończenie horyzontu programu POIR, w ramach którego zapewniliśmy kapitał na  inwestycje ponad 40 polskim zespołom VC. W  większości debiutującym – pisze Maciej Ćwikiewicz, prezes zarządu PFR Ventures.

Ćwikiewicz podkreśla również wzrost liczby rund A i B, co oznacza, że polskie startupy wychodzą poza fazę zalążkową. Wciąż jednak duża część z nich nie zarabia.

35 proc. startupów nie generuje przychodów

Polepsza się jednak kondycja tej większej części branży. Nieco ponad połowa startupów przynosi przychody większe niż przed rokiem.

 class="wp-image-2313685"

Co jest zaś największą przeszkodą w rozwoju innowacyjnych firm? Na pierwszy plan wychodzą dwie sprawy. To wysoki koszt zatrudnienia oraz pozyskanie finansowania na rozwój. Dopiero dalej mamy biurokrację czy wyzwania związane z ekspansją zagraniczną.

 class="wp-image-2313688"

Dolnośląska dolina startupowa

Warszawa nie jest numerem jeden, jeśli chodzi o rejestracje startupów. To Wrocław i okolice, gdzie zarejestrowano 28 proc. młodych firm technologicznych. Wpływa na to kilka czynników: siła gospodarki, prężne ośrodki akademickie czy wydajna infrastruktura.

 class="wp-image-2313715"
W jakim województwie zarejestrowany jest startup?

Nie do zbagatelizowania jest również bliskość Niemiec, czyli naszego największego partnera gospodarczego. Na drugim miejscu znalazło się województwo mazowieckie, a na trzecim małopolskie. Pozostałe nie przekroczyły 10 proc., choć należy odnotować wysoki wynik województwa lubelskiego – 8 proc.

Więcej wiadomości na temat polskich startupów

Najwięcej startupów działa na Mazowszu

Stołeczny rynek za cel objęła połowa badanych startupów. 46 proc. z nich działa również na Dolnym Śląsku, a 30 proc. w województwie małopolskim. Dalej są województwa: wielkopolskie, pomorskie, łódzkie, lubelskie i kujawsko-pomorskie.

 class="wp-image-2313718"
W jakim województwie zarejestrowany jest startup?

Co ciekawe, na założenie startupu decydują się już raczej osoby z doświadczeniem z zawodowym.

Startupowcy w sile wieku

Warto jednak podkreślić, że osoby powyżej 55 roku życia rzadko decydują się na założenie startupu. To tylko jeden procent respondentów. Najwięcej nowych przedsiębiorców to osoby w wieku 26 - 45 lat. Połowa z nich ma doświadczenie pracy w korporacji lub prowadziła wcześniej własną firmę.

 class="wp-image-2313721"
Ile miałaś/ miałeś lat, kiedy zakładałaś/zakładałeś startup, który obecnie prowadzisz?

82 proc. startupów ma mniej niż 4 lata

Pozwala tu wysnuć wniosek, że właśnie tyle czasu potrzeba, aby dogłębnie zweryfikować produkt i strategię podboju rynku. Startupy upadają znacznie wcześniej, a jeśli udało się im przekroczyć granicę 4 lat, to najpewniej będzie im dane zagościć na rynku przez dłuższy czas.

REKLAMA

Na koniec – z jaką technologia przedsiębiorcy wiążą największe nadzieje?

Co trzeci pytany startup (33 proc.) za słowo kluczowe uznaje tu SI, deeptech i IoT (internet rzeczy). Sztuczna inteligencja jest na ustach wszystkich, wiec nie ma co się dziwić, że pobudza ona wyobraźnię także dużej części przedsiębiorców.      

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA