REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

GUS podał pełne dane o inflacji. Najgorsze dopiero przed nami

17,2 proc. to jeszcze nie szczyt inflacji w Polsce. W kolejnych miesiącach wzrost cen przyspieszy do 18 proc. – ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. To jednak wariant optymistyczny, bo nie brakuje zapowiedzi, w których lutowy peak przekracza 20 proc.

14.10.2022
12:14
GUS podał pełne dane o inflacji. Najgorsze dopiero przed nami
REKLAMA

Inflacja we wrześniu wyniosła 17,2 proc., najwięcej od stycznia 1997 r., kiedy dobiła do 17,5 proc. GUS potwierdził wstępne dane o wzroście cen, opublikowane przed dwoma tygodniami.

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,2 proc. (przy wzroście cen towarów – o 18,7 proc. i usług – o 12,5 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,6 proc. (w tym towarów – o 1,7 proc. i usług – o 1,3 proc.) – podał w piątek GUS.

 class="wp-image-1939912"
Źródło: GUS

Przypomnijmy, że rynek spodziewał się wzrostu cen o 16,6 proc. w ujęciu rocznym i 1 proc. miesiąc do miesiąca.

Ceny wszystkich towarów i usług poszły w górę

W porównaniu z rokiem ubiegłym najbardziej wzrosły ceny w zakresie mieszkania o 26,0 proc., żywności o 20 proc. i transportu o 16,4 proc proc. Podniosły one inflację odpowiednio o 6,50, 4,78 i 1,61 p.proc.

Miesiąc do miesiąca największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych miały wyższe ceny w zakresie mieszkania o 2,4 proc., żywności o 1,7 proc. oraz odzieży i obuwia o 4,8 proc., które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,64 p. proc., 0,42 p. proc. i 0,19 p. proc. Niższe o 1,5 proc. ceny transportu obniżyły CPI o 0,15 p. proc.

 class="wp-image-1939909"
Źródło: GUS

Systematyczny wzrost cen widoczny jest wśród większości towarów i usług wymienianych przez GUS. (…) Łącznie ponad połowa cen wzrosła w tempie przekraczającym 10 proc. rocznie – zwraca uwagę w komentarzu Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ceny energii zaważą na inflacji w kolejnych miesiącach

PIE ocenia, że szanse na spadek inflacji w listopadzie są umiarkowane.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla ciepłowni w największych miastach Polski. Skala podwyżek cen oscyluje wokół 30 proc proc. Dodatkowo po decyzji OPEC o obniżeniu produkcji ponownie drożeje ropa naftowa, a w ślad za nią paliwa. Szanse na odwrócenie tej tendencji są niewielkie – niedługo zakup surowca rozpocznie także USA dla uzupełnienie nadwyrężonych rezerw – wylicza Jakub Rybacki.

Jego zdaniem szczyt inflacji przypadnie w lutym, kiedy odczyt sięgnie 18 proc. (przy założeniu niewielkich wzrostów cen energii elektrycznej oraz gazu).

REKLAMA

Mniej optymistyczni są ekonomiści Banku Pekao.

(...) Scenariusz inflacji w formacji płaskowyżu w drugiej połowie 2022 r. trzeba odłożyć na półkę. Do końca roku inflacja będzie rosnąć. Jednakże dalej zostajemy przy prognozie, że szczyt inflacji w tym cyklu zobaczymy w lutym powyżej 20 proc. r/r.

– zapowiadają.
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA