REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo /
  3. Środowisko

Greta zaszachowała przeciwników. Patentuje swoje imię, zakłada fundacje, a pieniądze odda potrzebującym

Greta Thunberg poinformowała, że złożyła wniosek o zastrzeżenie swojego imienia i nazwiska jako znaku towarowego. Młoda aktywistka narzeka na osoby i instytucje, które wykorzystują jej wizerunek do zarabiania pieniędzy.  

01.02.2020
8:55
Greta zaszachowała przeciwników. Patentuje swoje imię, zakłada fundacje, a pieniądze odda potrzebującym
REKLAMA

fot: Instagram/Greta Thunberg

REKLAMA

Swoją decyzję Thunberg ogłosiła na Instagramie. Poza danymi osobowymi 16-letniej Szwedki ochronie ma podlegać również założony przez nią ruch Friday For Future.

Zapewniam cię, ja i inni szkolni strajkujący absolutnie nie jesteśmy zainteresowani znakami towarowymi. Ale niestety trzeba to zrobić

– pisze.

Uwaga na klimatycznych oszustów

Aktywistka dodaje, że jej sława bywa wykorzystywana, by dotrzeć do osób z pierwszych stron gazet – polityków, dziennikarzy czy artystów.

Bądź wyjątkowo podejrzliwy, jeśli „ja” się z Tobą skontaktuje lub jeżeli skontaktuje się z Tobą ktoś, kto twierdzi, że mnie „reprezentuje” – radzi.

Thunberg podkreśla też, że jej nazwisko i nazwa jej proklimatycznego ruchu bywają wykorzystywane do sprzedaży produktów i organizowania zbiórek pieniędzy. Zastrzeżenie znaków towarowych pozwoli jej na podjęcie kroków prawnych wobec oszustów.

Fridays For Future to założony przeze mnie globalny ruch. Należy do każdego, kto bierze w nim udział, przede wszystkim do młodych ludzi. Nie może być wykorzystywany do celów prywatnych lub komercyjnych – zastrzega Greta.

Greta zakłada fundację

Thunberg poinformowała również, że wraz ze swoją rodziną założyła fundację, która będzie zajmować się promowaniem równowagi ekologicznej, klimatycznej, społecznej i zdrowia psychicznego.

REKLAMA

Fundacja jest już zarejestrowana, ale nie zaczęła jeszcze swojej działalności. Ma być wykorzystywana do transferowania pieniędzy pochodzących z tantiem, darowizn i nagród pieniężnych do organizacji charytatywnych.

Greta Thunberg i jej otoczenie często oskarżane jest o czerpanie zysków dzięki rozkręcaniu uwagi społeczeństwa wokół zmian klimatu. Po uruchomieniu fundacji wytrąci z rąk przeciwników jeden z głównych argumentów przeciwko swojej działalności.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA