Fundusz MGX z Abu Zabi zainwestował 2 mld dol. w Binance, największą na świecie giełdę kryptowalut. To pierwsza instytucjonalna inwestycja w tę platformę i jedna z największych transakcji w historii branży cyfrowych aktywów.

MGX nabędzie mniejszościowy pakiet udziałów w Binance. Co ciekawe, płatność zostanie zrealizowana w stablecoinach, cyfrowej walucie zaprojektowanej do utrzymywania stałej wartości, zazwyczaj powiązanej z tradycyjnymi walutami jak dolar amerykański. Żadna ze stron nie ujawniła, których konkretnie stablecoinów użyje do transakcji.
Do tej pory MGX nie wyrażał zainteresowania branżą kryptowalut i technologią blockchain. Jednak w swoim oświadczeniu fundusz zaznaczył, że "dąży do wspierania innowacji na styku AI, technologii blockchain i finansów".
Zarówno Binance, jak i MGX odmówiły komentarza na temat wielkości nabytego udziału, o co poprosił Financial Times. Binance nie potwierdziło również, czy transakcja została już sfinalizowana.
Czytaj więcej o kryptowalutach:
Fundusz MGX, założony w ubiegłym roku przez bogate w ropę Abu Zabi, koncentruje się na sztucznej inteligencji i ma na celu dywersyfikację gospodarki emiratu. We wrześniu MGX nawiązał współpracę z BlackRock i Microsoftem, tworząc fundusz AI o wartości ponad 30 mld dol. Na czele MGX stoi szejk Tahnoon bin Zayed al-Nahyan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego ZEA, który kieruje inicjatywami związanymi z AI w państwie.
ZEA to centrala dla Binance
Binance każdego dnia obsługuje transakcje o wartości nominalnej około 20 mld dol. Firma na swoją regionalną siedzibę wybrała Zjednoczone Emiraty Arabskie. To właśnie tu pracuje około 1000 pracowników Binance. Firma posiada też licencję wydaną przez dubajski organ nadzoru kryptowalut.
Wcześniej Binance zmagał się zaś z kłopotami w USA. W 2023 roku firma zapłaciła rekordową karę w wysokości 4,3 mld dol. w ramach ugody z amerykańskimi władzami. Giełda została oskarżona o niedostateczną ochronę przed praniem pieniędzy i naruszanie międzynarodowych sankcji finansowych (chodziło m.in. o transakcje finansujące Al-Kaidę oraz podmioty objęte sankcjami w Iranie i Rosji).
Większościowy udział w Binance nadal posiada założyciel Changpeng Zhao, który ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego po ugodzie z USA. Zhao na pierwszym miejscu stawiał przychody platformy, a nie przestrzeganie przepisów dotyczących prania pieniędzy.
Kryptowaluty po wyborach w USA
Inwestycja MGX zbiega się z okresem entuzjazmu Białego Domu wobec kryptowalut. Bitcoin - największa z nich - najpierw ustanowił swoje maksimum, aby potem spaść o kilkanaście procent. Dziś jest już na poziomie 83 tys. dol.

Trump chce wykorzystać bitcoina, ale również i inne kryptowaluty do stworzenia krajowej rezerwy. Trump potwierdził cel uczynienia USA krypto-stolicą świata i liderem w najnowocześniejszych technologiach finansowych.