REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki /
  3. Poradniki
  4. Podatki - poradniki /

Zwrot podatku VAT za grzanie gazem. Sprawdź, czy ci się należy

Na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska dostępne są już specjalne wnioski, które należy złożyć, w przypadku starania się o zwrot podatku VAT. Dotyczy to jednak wyłącznie tych gospodarstw domowych, które korzystały z gazu ziemnego w celach grzewczych i które też spełniają kryteria dochodowe.

03.04.2024
4:01
gaz-ziemny-podatek-VAT-zwroty
REKLAMA

Wzór tego wniosku znajdziemy w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Oprócz swoich danych trzeba przekazać informacje o gospodarstwie: jak jest duże, ile osób je tworzy i jakie mają razem dochody. Bez wypełnienia tego wniosku nie mamy żadnych szans na wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczanie gazu ziemnego w pierwszym półroczu 2024 r. 

REKLAMA

Terminem granicznym na złożenie wniosku jest 30 września 2024 r. Ale to dopiero pierwszy warunek do spełnienia. W pierwszej kolejności trzeba ogrzewać swoje gospodarstwo domowe paliwem gazowym, zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ogrzewanie gazowe jako ogrzewania główne w gospodarstwie domowym oraz być odbiorcą paliwa gazowego, czyli ponosić koszty jego zakupu zgodnie z fakturą. Chodzi o gaz ziemny wysokometanowy lub zaazotowany, skroplony gaz ziemny, gaz propan butan lub inny gaz palny, dostarczany przez sieć gazową.

Gaz i podatek VAT, czyli obowiązuje kryterium dochodowe

Jednak podstawowym warunkiem do tego, żeby starać się o zwrot podatku VAT za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. za grzanie gazem w domu, jest kryterium dochodowe. Jak tłumaczy MKiŚ, granicą finansową jest miesięczny dochód netto mniejszy niż 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym i nie większym niż 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Więcej o gazie ziemnym przeczytasz na Spider’s Web:

Refundacja podatku VAT będzie wypłacana przez samorządy. Wniosek należy składać w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania lub innej gminnej jednostki wyznaczonej do realizacji tego zadania - tłumaczy resort klimatu i środowiska.

Gaz najtańszy od blisko trzech lat

Tymczasem na rynku gazu ziemnego już prawie nie widać żadnego kryzysu energetycznego, a ceny surowca wróciły do poziomów z kwietnia 2021 r. Obecnie 1 MWh gazu na giełdzie Dutch TTF Natural Gas Futures kosztuje w okolicach 26-27 euro. Przypomnijmy, że w szczycie w sierpniu 2022 r. za 1 MWh gazu płaciliśmy nawet więcej niż 235 euro. Nie ma też żadnych zmartwień jeżeli chodzi o zapasy gazu.

REKLAMA

Magazyny UE (stan na 31 marca) są średnio wypełnione w ponad 58 proc. (w marcu 2023 r. to było prawie 56 proc.; w marcu 2022 r. - ponad 26 proc.; a w marcu 2021 r. - ok. 30 proc.). Polska zaś z wynikiem blisko 44 proc. plasuje się raczej na dole stawki. W marcu 2023 r. było lepiej, bo nasze magazyny wypełnione były oprawie w 55 proc., ale w marcu 2022 r. to było nawet więcej niż 65 proc., a w marcu 2021 r. - tylko ok. 38 proc.

Wzór wniosku jest dostępny na stronie resortu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA