Według raportu: Kondycja rynku pożyczkowego w Polsce przedstawionego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych, maleje udział nowych klientów w ogólnej liczbie pożyczkobiorców. W grudniu 2024 roku wyniósł on 9,4 proc. wobec 10,9 proc. w grudniu 2023 roku i 19,1 proc. dwa lata wcześniej. Jednocześnie w całym IV kwartale 2024 roku firmy pożyczkowe udzieliły o 15 proc. pożyczek więcej niż w tym samym okresie 2023 roku.
Najnowszy raport na temat sektora pożyczkowego został opracowany przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) we współpracy z firmą CRIF. Badaniem zostały objęte podmioty reprezentujące 90 proc. rynku pożyczkowego w Polsce.
W ostatni kwartale 2024 roku nastąpił wzrost liczby udzielonych pożyczek
Z raportu ZPF i CRIF wynika, że w całym IV kwartale 2024 roku instytucje pożyczkowe udzieliły klientom 1,13 mln pożyczek (+15 proc. r./r.).
Dane miesięczne pokazują, że instytucje pożyczkowe odrzucają nawet trzy czwarte wniosków od klientów - mówi Marcin Czugan, prezes ZPF, wskazując, że w grudniu odsetek odrzuceń wyniósł 77 proc.
Prezes ZPF podkreśla, że to dowód na to, że instytucje pożyczkowe przykładają bardzo dużą wagę do jakości swoich portfeli i odpowiedzialnego pożyczania pieniędzy. Cały czas doskonalone są procesy oceny zdolności kredytowej, a pożyczkodawcy traktują zarządzanie ryzykiem z najwyższym priorytetem.
Badanie ZPF i CRIF wskazuje również, że spada udział nowych klientów w ogólnej liczbie pożyczkobiorców, bo w grudniu 2024 roku odsetek osób, które zaciągnęły pożyczkę po raz pierwszy, wyniósł 9,4 proc. Dla porównania, w grudniu 2023 roku odsetek nowych klientów w firmach pożyczkowych sięgnął 10,9 proc., a w grudniu 2022 roku - 19,1 proc.
Wspomniany wzrost liczby udzielonych pożyczek przy jednoczesnym spadku udziału nowych klientów to efekt strategii firm pożyczkowych, które w większej mierze skupiają się na relacji z dotychczasowym, znanym im klientem. Odpowiednio zaopiekowany pozostaje on w sektorze pożyczkowym - tłumaczy Marcin Czugan.
Prezes ZPF dodaje, że w ostatnich kwartałach zauważalnym trendem jest zwiększone zainteresowanie klientów produktami krótkoterminowymi. Pożyczki do maksymalnie 90 dni są zaciągane na mniejsze kwoty.
Więcej wiadomości na temat pieniędzy można przeczytać poniżej:
Jakie kwoty Polacy pożyczają najczęściej
Badanie ZPF i CRIF pokazuje również, że w grudniu 2024 roku średnia kwota pożyczki udzielonej przez instytucję pozabankową wyniosła 3,9 tys. zł (-2,8 proc. r./r., -3,6 proc. m/m).
W ogólnej liczbie pożyczek udzielonych w grudniu 2024 roku 46,5 proc. stanowiły takie, których wartość nie przekroczyła 2 tys. zł. Dokładną strukturę udzielonych pożyczek można zobaczyć na poniższej grafice.
Raport przygotowany przez ZPF na podstawie danych CRIF. Raport ukazywać się będzie cyklicznie, co kwartał. Przedstawia on aktualne dane z rynku pożyczkowego za bieżący kwartał, jak i dane historyczne za poprzednie okresy i został udostępniony na stronie: www.zpf.pl.