REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Reaktory jądrowe będą powstawać jak grzyby po deszczu. Mają wyzwolić Polskę od węgla

Najpierw do gospodarki zeroemisyjnej miał nam pomóc przejść gaz. Ale po tym, jak Putin zaczął manipulować z dostawami surowca, a potem napadł na Ukrainę i kontynuuje swój energetyczny szantaż - taka opcja już nie wchodzi w grę. Rząd za to coraz częściej stawia na energetykę jądrową, która ma nam pomóc w procesie dekarbonizacji. Polska celuje w modułowe reaktory SMR.

23.06.2022
14:02
energia-jadrowa-SMR
REKLAMA

Reaktory modułowe SMR cieszą się na świecie coraz większą popularnością. Łakomie w tym kierunku patrzy też Polska, która teraz głównie w ten sposób chce uciekać od emisji paliw kopalnych. Rok temu porozumienie w sprawie wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR i SMR podpisał Orlen i Synthos Michała Sołowowa. Potem list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, m.in. z zastosowaniem modułowych reaktorów jądrowych SMR podpisali Tauron i KGHM. Teraz tym tropem poszła też spółka Enea, która podpisała umowę z amerykańskim deweloper elektrowni jądrowych – Last Energy. I znowu chodzi o rozwój, wybudowanie i dalszą dystrybucję modułowych reaktorów SMR.

REKLAMA

Chcemy, by energetyka jądrowa – ta tradycyjna, wielka i budowana przez państwo oraz ta w wymiarze mikro była naszą przyszłością. Cieszę się, że Enea idzie tą drogą - komentuje wicepremier i szef aktywów państwowych Jacek Sasin.

Energia jądrowa, czyli reaktory modułowe SMR

Enea przekonuje, że podpisane z Amerykanami porozumienie ma skrócić czas oraz obniżyć koszty budowy elektrowni jądrowych i tym samym wpisuje się w Strategię Rozwoju Enei, która zakłada neutralność klimatyczną od 2050 r. Dzięki temu Enea będzie mogła swoje moce wytwórcze opierać właśnie na reaktorach SMR. Last Energy obiecuje montaż w 24 miesiące od podjęcia decyzji inwestycyjnej. Zbudowana w ten sposób elektrownia ma być eksploatowana przez następne 42 lata. 

Komercjalizacja rozwiązań SMR pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne, środowisko, a także konkurencyjność polskiej gospodarki - nie ma wątpliwości Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A.

Amerykanie zapewniają pełny cykl rozwoju projektu: projektowanie, budowę, finansowanie, serwis i utrzymanie instalacji, dostawę paliwa i odbiór odpadów, a także likwidację elektrowni po zakończeniu eksploatacji. 

A mieliśmy uciekać od węgla gazem ziemnym

Jeszcze dwa lata temu cena 1 MWh gazu w holenderskim hubie TTF była na poziomie 13 euro. W drugiej połowie 2021 r. kosztowała już 20 euro. Ale ta cena jeszcze była do przełknięcia. Do tego stopnia, że rząd właśnie gazem w pierwszej kolejności chciał uciekać od węgla, czego sztandarowym przykładem jest Elektrownia Ostrołęka, gdzie miał powstać nowy blok węglowy, ale teraz inwestycja dotyczy już bloku gazowego. Wywołana przez Putina wojna w Ukrainie wszystko zmieniła. Manipulacje z dostawami gazu i zakręcanie kurka przez Gazprom dla kolejnych państw stworzyły bardzo skuteczną presję cenową. W efekcie 1 MWh gazu ziemnego obecnie kosztuje ponad 127 euro (stan na 23 czerwca). W ciągu zaledwie roku cena skoczyła w górę więc o prawie 620 proc. Stąd takie, a nie inne słowa Jacka Sasina, który uważa, że gaz nie może być już dla Polski paliwem przejściowym. 

Chcieliśmy zastosować gaz jako paliwo przejściowe w transformacji, ale dziś to nie jest dobra droga; musimy bezpośrednio przejść od węgla na odnawialne źródła i energię jądrową - powiedział Sasin w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA