REKLAMA

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce coraz bliżej. Przygotowania idą pełną parą

Jeszcze nie wbito pierwszej łopaty w budowę elektrowni jądrowej w nadmorskim Choczewie, ale przygotowania do tej historycznej dla naszego kraju inwestycji cały czas idą pełną parą. Dotyczą m.in. samego terenu budowy, jak i infrastruktury towarzyszącej. Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) są też w stałym kontakcie z tamtejszą społecznością lokalną.

elektrownia-jadrowa-budowa-drog
REKLAMA

Pierwsza w Polce elektrownia jądrowa powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo, nad morzem. Chociaż od startu budowy jeszcze nas trochę dzieli, to cały czas trwają przygotowania. Jak słyszę od przedstawicieli PEJ od miesięcy prowadzone są pogłębione badania geologiczne. Trzeba bowiem uzupełnić podobne analizy, prowadzone w latach 2017–2021. Wyniki będą niezbędne do uzyskiwania kolejnych zezwoleń administracyjnych. Spółka przygotowuje się również do wprowadzenia dodatkowego monitoringu gleb i powietrza. 

REKLAMA

Jesteśmy także w drugim etapie prac, które mają na celu zapewnienie energii elektrycznej na przyszłym placu budowy - informuje PEJ.

Elektrownia jądrowa: umowa na drogę dojazdową na plac budowy

To będzie ogromy plac budowy, do którego trzeba będzie dostarczyć poszczególne elementy, w tym też te wielogabarytowe. PEJ zapewnia, że nie chce przy tej okazji korzystać z dróg lokalnych. Dlatego tak ważna jest infrastruktura towarzysząca. Swoje osobno robi (PEJ jest koordynatom tych projektów) GDDKiA, PKP, a także Urząd Morski w Gdyni zajmuje się budową konstrukcji morskiej do rozładunku, czyli tzw. MOLF-u (Marine Off-Loading Facility). 

Na wykonawcę projektu wybrano konsorcjum firm Wuprohyd Sp. z o.o. i Ingeo Sp. z o.o. Zadanie obejmuje projekt około kilometrowego pomostu, służącego do rozładunku niepodzielnych ładunków ponadnormatywnych i wielkotonażowych oraz innych wielkogabarytowych materiałów i urządzeń, niezbędnych do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej oraz fragment drogi technicznej. 

Więcej o elektrowni jądrowej przeczytasz na Spider’s Web:

Na podstawie naszych wcześniejszych, dobrych doświadczeń z wybranym wykonawcą, liczymy, że praca będzie szła sprawnie i że w 2028 roku, tak jak to wynika z harmonogramu, oddamy pirs do eksploatacji - przekonuje Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

PEJ podpisały też umowę z Budimexem na budowę drogi do MOLF-a. W tej sposób największe elementy budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, które będą do nas docierać drogą morską, trafią na plac budowy. 

W stałym kontakcie z mieszkańcami Choczewa

A co z lokalną społecznością? Jak u tamtejszych mieszkańców z nastrojami względem zbliżającej się wielkimi krokami budowy elektrowni jądrowej? Przedstawiciele PEJ zapewniają, że gmina Choczewo jest pod względem edukacji energetycznej bardzo dobrze przygotowana.

REKLAMA

Od 2013 r. funkcjonują tam non-stop punkty informacyjne, w których można uzyskać pełną informację - zapewniają reprezentanci PEJ.

Pracownicy tych punktów są też obecni na radach gminy, mają regularny kontakt z władzami samorządowymi, cały czas stawiają na edukację i informację. Jak na razie ta współpraca wygląda wzorowo. 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA