REKLAMA

Zawyżyłeś koszty w programie Czyste Powietrze? Puk, puk, tu prokurator

Z jednej strony 100-proc. dotacja w ramach programu Czyste Powietrze skierowana dla tych najuboższych może zachęcać oszustów do łowów, a z drugiej do wyłudzenia środków może dojść też po stronie beneficjenta. Ale wtedy trzeba liczyć się nie tylko z cofnięciem dotacji, ale także z zaproszeniem do prokuratury.

czyste-powietrze-dotacje-zawyzenie-kosztow
REKLAMA

Nie brakuje ekspertów, którzy przekonują, że zdecydowanie najwięcej w programie Czyste Powietrze psuje 100-proc. dotacja. Bo przez to, jak grzyby po deszczu powstają firmy, żeby tylko wziąć te pieniądze, a potem szybko zniknąć. 

REKLAMA

Dotacja 100 proc. dofinansowania netto z prefinansowaniem 50 proc. była i jest błędem systemowym - twierdzi Paweł Łachman, szef Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

Ale nie tylko osoby z zewnątrz chcą nieuczciwie zarobić na Czystym Powietrzu. Coraz częściej tą samą drogą postanawiają podążać też ci, którzy starają się o dotacje na wymianę węglowego kopciucha. 

Zanim kupisz drzwi, okna czy inne materiały budowlane w ramach dotacji z programu Czyste Powietrze, sprawdź, czy ich koszt nie przekracza cen rynkowych. Rażąco zawyżone koszty mogą być uznane za próbę wyłudzenia środków publicznych - przestrzega Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, ale to zjawisko dotyczy całego kraju.

Czyste Powietrze: zawożone koszty i śledczy

Jeżeli przy rozliczaniu z wnioskiem o płatność w programie Czyste Powietrze, okazuje się, że koszty materiałów lub usług rażąco przekraczają ceny rynkowe, to stosowny WFOŚiGW może zażądać uzasadnienia poniesienia takich kosztów. 

Jeśli beneficjent nie przedstawi odpowiedniego uzasadnienia konieczności poniesienia kosztów, wykraczających znacząco poza ceny rynkowe, wojewódzki fundusz może powziąć podejrzenie, że zachodzi próba wyłudzenia środków publicznych i sprawa może zostać zgłoszona do właściwych organów ścigania - przestrzega NFOŚiGW, operator programu Czyste Powietrze.

Więcej o programie Czyste Powietrze przeczytasz na Spider’s Web:

A ponieważ dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze jest formą pomocy ze środków publicznych, to wydatki te, zgodnie z prawem, powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów oraz optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów. 

WFOŚiGW ma prawo do żądania wyjaśnień do przedstawianych do wniosków o płatność faktur i innych dokumentów – WFOŚiGW może prosić beneficjenta o dostarczenie specyfikacji do faktury wystawionej przez wykonawcę, czy też o wyjaśnienie, dlaczego określone koszty w konkretnym przypadku znacząco przekraczają ceny rynkowe - tłumaczy NFOŚiGW.

Oblicz swoją dotację sam

Przypomnijmy, że w ramach programu Czyste Powietrze istnieją trzy poziomy dofinansowania: podstawowy (dotacja do 66 tys. zł), podwyższony (do 99 tys. zł) i najwyższy (100 proc. dofinansowania, do 135 tys. zł). Jak sprawdzić, na jaką dotację akurat się łapiemy? Można wyliczać swój dochód i patrzeć na widełki, ale jest też możliwość skorzystania z kalkulatora do dotacji Czystego Powietrza. Tutaj musimy wskazać, czy w rzeczonym budynku prowadzona jest działalność gospodarcza. Następnie musimy określić, czy w ramach przedsięwzięcia będzie zlikwidowane i wymienione na nowe dotychczasowe źródło ciepła na paliwo stałe. Potem obliczamy kwotę netto dotacji.

REKLAMA

Należy podawać kwoty netto - podatek od towarów i usług (VAT) jest kosztem niekwalifikowanym. W przypadku podania przez użytkownika kosztów brutto, rzeczywista wysokość dotacji będzie niższa, niż wyliczona za pomocą kalkulatora - podpowiada kalkulator dotacji.

Określamy źródło ciepła, w które chcemy zainwestować, zaznaczamy rodzaj ocieplenia budynku i dołączamy audyt energetyczny. Gotowe, możemy obliczyć, jaka nam przysługuje dotacja. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA