REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Winter is coming! Coraz mniej pieniędzy płynie do startupów

Coraz mniej pieniędzy płynie do polskich innowacyjnych spółek. W pierwszym kwartale tego roku było to zaledwie 173 mln zł - 61 proc. mniej niż rok wcześniej.

25.04.2024
17:29
Winter is coming! Coraz mniej pieniędzy płynie do startupów
REKLAMA

Polskie i zagraniczne spółki zrealizowały 30 inwestycji na rodzimym rynku. To najmniej w ciągu ostatnich pięciu lat – wynika z najnowszego raportu PFR Ventures i Inovo.

REKLAMA

Gorsze otwarcie roku zanotowaliśmy tylko w 2019

 class="wp-image-2461903"
Kwartalnie, wartość i liczba transakcji (mln zł) za PFR Ventures

Aleksander Mokrzycki, wiceprezes zarządu w PFR Ventures, spadki tłumaczy przede wszystkim zakończeniem horyzontu inwestycyjnego funduszy VC finansowanych z programu POIR (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój).

Zakładamy, że sytuacja poprawi się w drugiej połowie roku, po uruchomieniu nowych funduszy z programu FENG. Oznacza to, że także drugi kwartał również będzie trudnym okresem dla spółek poszukujących finansowania - wyjaśnia Mokrzycki.

W ramach FENG PFR Ventures chce zainwestować 3,1 mld zł w około 40 zespołów VC. Ma to ożywić rynek w końcówce roku. Właśnie dlatego Karol Lasota, principal w Inovo, przewiduje, że sumaryczna wartość inwestycji w tym roku może sięgnąć jeszcze 2 mld zł, czyli poziomu z zeszłego roku.

Ten kwartał pokazał, jak istotną częścią polskiego rynku są zalążkowe fundusze wspierane przez publiczny kapitał. Ich brak dał się odczuć na rynku i przełożył się na spadki w wartości i liczbie inwestycji. Zabrakło również znaczących, pod względem pozyskanego kapitału, rund. Nasz rynek zawsze będzie napędzany przez firmy, które zapewniają wykładnicze wzrosty i zwroty. To one właśnie będą przyciągać ponadstandardowe finansowanie - komentuje Lasota.

Cztery z pięciu transakcji dotyczyło firm na wczesnym etapie

To transakcje zalążkowe, co nie oznacza bynajmniej, że ich wartość zamyka się w milionie dolarów. Spółka Saleor Commerce zgarnęła 32 mln zł, a wśród jej inwestorów jest niemiecki gigant e-commerce: Zalando. Nieco mniej, bo 24 mln zł, wzbogaciły konto Vasa Therapeutics, zajmującej się lekami. W inwestycjach uczestniczyły również PFR Ventures in NCBR. Oba wsparły spółkę SP Tech Solutions, zajmującą się cyfryzacją kolei. Zamknęła ona rundę wielkości 12 mln zł.

Czytaj więcej o startupach:

Spadki nie tylko w Polsce

Na globalnym rynku VC wartość inwestycji spadła o 20 proc. w skali roku. Jednak za Oceanem już teraz widać pierwsze oznaki odbicia.

W USA rynek się stabilizuje i zanotowany został niewielki wzrost liczby transakcji, w Europie natomiast wzrosła wartość transakcji - wyjaśnia Luiza Nowacka, Investment manager w Vinci.

REKLAMA

Motorami napędu są sztuczna inteligencja i biotechnologia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA