REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Wprowadzają algorytmy tam, gdzie rządzą ludzie. Polski startup cyfryzuje koleje

Flagowym produktem SP Tech Solutions jest Raily Taxi – narzędzie do zarządzania podróżami drużyn trakcyjnych. Wcześniej planował je człowiek, co prowadziło do nieefektywności. Polski startup już teraz sprzedał swój produkt spółce Lotos Kolej i wchodzi na rynek niemiecki.

25.03.2023
8:29
Wprowadzają algorytmy tam, gdzie rządzą ludzie. Polski startup cyfryzuje koleje
REKLAMA

SP Tech Solutions tworzy produkty dla kolei, które pomagają w zarządzaniu logistyką taboru oraz obsługą terminalu kolejowego, a także ułatwiają analizę działania firm. Startup celuje we wprowadzenie rozwiązania do autonomicznych i zrobotyzowanych przeładunków kontenerów.

REKLAMA

Chcemy być cyfrowym hubem do obsługi łańcucha logistyki kolejowej

- mówi w rozmowie z Bizblogiem Piotr Sikorski, szef startupu.

O tym, że to perspektywiczny rynek przekonują plany Unii Europejskiej, która chce, aby do 2030 roku udział kolei w transporcie towarów wynosił 30 proc. W połowie wieku ma to już być co najmniej 50 proc. Wspólnota ma nadzieję, że koleje pomogą w walce z emisją CO2, a także przyczynią się do oszczędności energii.

Sikorski podkreśla, że sektor w najbliższych latach będzie się musiał zmierzyć z szeregiem wyzwań – od strony zasobów i optymalizacji pracy. Przedsiębiorca wymienia m.in. niewystarczającą zastępowalność pokoleń wśród kolejarzy czy brak dostępnego taboru – lokomotyw czy wagonów, a także zbyt wysokie koszty prowadzenia działalności.

Jesteśmy nowym pokoleniem, które chce zmienić branżę kolejową, wykorzystując swoje doświadczenie, zrozumienie rynku i znajomość nowych technologii - mówi Sikorski.

Polskie koleje czeka długa droga ku cyfryzacji

Już teraz z produktów SP Tech Solutions korzystają Orlen Koltrans, Orlen Ochrona, a także niemieccy przewoźnicy należący do międzynarodowych korporacji.

Niemcy są największym rynkiem kolejowym w Europie, gdzie istnieje ogromny potencjał optymalizacji pracy - wyjaśnia Sikorski.

Pozyskanie nowych klientów pozwoliło SPTech Solutions na pięciokrotne zwiększenie przychodów w 2022 roku, a także na pozyskanie rundy finansowania w wysokości 5 mln zł. Złożyły się na nią dwa fundusze: SpeedUp Bridge Alfa oraz Pomerangels.

REKLAMA

Jeszcze nie zagospodarowaliśmy w pełni rynku w Polsce wartego ok. 200 mln zł, a już robimy pierwsze kroki na rynku niemieckim

- komentował dla MamStartup Tomek Czapliński, Członek Zarządu SpeedUp Bridge Alfa

Pieniądze mają pozwolić SP Tech Solution na umocnienie pozycji w Polsce, a także na podbój zachodu Europy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA